Redakcja Polska

Portugalia dołącza do koalicji państw, które chcą przekazać Leopardy Ukrainie

04.02.2023 15:31
Władze Portugalii przekażą czołgi Leopard 2 dla walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy - ogłosił w sobotę portugalski premier Antonio Costa. Polityk nie sprecyzował, ile spośród 37 posiadanych przez portugalską armię pojazdów trafi do ukraińskich sił zbrojnych.
Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard
Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów LeopardKarlis Dambrans/ Shutterstock

Przebywający z wizytą w Republice Środkowoafrykańskiej Costa wyjaśnił, że Portugalia podjęła już działania, aby wspólnie z Niemcami usprawnić czołgi, które miałyby trafić na Ukrainę. "Weźmiemy udział w tym wspólnym wysiłku wsparcia Ukrainy, dostarczając jej najlepsze środki służące obronie tego kraju" - powiedział premier, dementując piątkowe doniesienia lizbońskiego tygodnia "Sol", według którego Portugalia miała odmówić przekazania Leopardów dla Kijowa.

Costa przypomniał, że poza regularnym dostarczaniem uzbrojenia Portugalia wsparła finansowo budżet Ukrainy, a także współpracuje z nią w dostarczaniu pomocy w celu odbudowy szkół w jednym z regionów.

Pod koniec stycznia informację o możliwym przekazaniu dla Kijowa czołgów Leopard potwierdzili minister obrony Portugalii Helena Carreiras, a także szef MSZ Joao Cravinho.

Jak ustaliły portugalskie media, w pierwszym transporcie Leopardów dla Ukrainy Lizbona miałaby przekazać Kijowowi cztery czołgi.

PAP/dad

Wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska spotkała się na Ukrainie z żołnierzami Legionu Gruzińskiego

04.02.2023 14:00
Małgorzata Gosiewska przekazała Gruzinom dary od polskich fundatorów. Oprócz butów, skarpet, długoterminowego jedzenia i lekarstw Gruzini otrzymali bardzo oczekiwany przez nich wysokiej klasy celownik optyczny.

Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu Szewach Weiss

04.02.2023 13:48
W piątek w wieku 87 zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec". "Wspaniały Człowiek, Żyd, izraelski patriota, który Polskę kochał i szanował." - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, komentując wiadomość o śmierci Weissa.

"Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie Polski". Prezydent Zełenski odznaczył Mariusza Błaszczaka

04.02.2023 14:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.