Redakcja Polska

Media w Niemczech: premier Morawiecki w Heidelbergu podkreślał siłę państw narodowych jako filarów UE

21.03.2023 12:21
Podczas wykładu w Niemczech polski premier Mateusz Morawiecki odwołał się do siły państw narodowych jako niezbędnych filarów Unii Europejskiej. Podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu mówił o "historycznym punkcie zwrotnym" dla Europy - pisze portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" .
Audio
  • Europa musi solidarnie przeciwstawić się faszystowskiej Rosji - powiedział w Niemczech premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wygłosił wykład na Uniwersytecie w Heidelbergu. Materiał Karola Surówki (IAR)
Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Heidelbergu
Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Uniwersytecie w HeidelberguFot.: Krystian Maj/KPRP

"Sytuacja jest dziś poważniejsza niż około 1989 roku, kiedy dyktatury komunistyczne zostały w dużej mierze przezwyciężone pokojowo. Prezydent Rosji Władimir Putin kieruje się "chęcią zniszczenia wszelkich różnic i tożsamości narodowych oraz stopienia ich w jedno wielkie rosyjskie imperium" - relacjonuje FAZ wystąpienie premiera RP. "Kto chce niszczyć inne narody, mówił Morawiecki w odniesieniu do wojny z Ukrainą, "jest faszystą, narusza prawa człowieka i godność człowieka". 

Jednocześnie - jak piszą niemieckie media - Morawiecki przestrzegał przed dalszą centralizacją UE. Powiedział, że często słyszy wezwania do reform Wspólnoty jako warunku jej rozszerzenia. „Jest to bardzo często zawoalowana propozycja federalizacji, czyli centralizacji”".

"Morawiecki, który zna dobrze Niemcy od czasu stażu w Bundesbanku i kilku wizyt studyjnych, skrytykował postulowaną przez niemiecki rząd koncepcję poważnego ograniczenia zasady jednomyślności w UE: „Czy decyzje powinny być forsowane przez większość wbrew interesom mniejszości?”. Większa centralizacja przyniosłaby „więcej starych błędów”. „Porażką było niesłuchanie tych krajów, które miały rację w ocenie Putina” - powiedział Polak, nawiązując do krytyków Putina na wschodzie UE" - pisze FAZ.


Posłuchaj
00:56 12261378_1.mp3 Europa musi solidarnie przeciwstawić się faszystowskiej Rosji - powiedział w Niemczech premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wygłosił wykład na Uniwersytecie w Heidelbergu. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Premier Morawiecki ostrzegł przed unifikacją używając słów "Gleichschaltung" (niemiecki) i "Urawniłowka" (rosyjski) - zauważa portal. "Jeśli elity UE będą upierać się przy wizji scentralizowanego superpaństwa, napotkają opór kolejnych europejskich narodów, a im bardziej będą się upierać, tym gwałtowniejszy będzie bunt" - powiedział.

"Europa będzie silna tylko wtedy, gdy ucieleśni różnorodność, „współpracę i konkurencję”. (...) W ciągu dwóch tysięcy lat historii Europy „nikomu nie udało się podporządkować politycznie całego naszego kontynentu”. Scentralizowana Europa upadnie, podobnie jak koncepcja „końca historii” Francisa Fukuyamy sformułowana po 1989 roku" - cytuje FAZ premiera Morawieckiego.

Kryzys finansowy 15 lat temu pokazał, jak "ponadnarodowe instytucje" podejmowały decyzje gospodarcze dotyczące krajów takich jak Grecja i Włochy "bez demokratycznego mandatu", powiedział Morawiecki. (...) Pandemia koronawirusa udowodniła też ważną rolę "sprawnych państw narodowych". To prawda, że struktury takie jak UE mogą wzmocnić państwa narodowe. "Ale nic nie zagwarantuje w Europie wolności narodów, ich kultury, ich bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego lepiej niż państwa narodowe" - pisze FAZ.


PAP/FAZ/dad

 

Brytyjczycy gotowi wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej Polski po przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie

20.03.2023 09:55
Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej spowodowane wysłaniem przez Warszawę części swoich myśliwców MiG-29 na Ukrainę - powiedział wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey niemieckiemu dziennikowi "Welt".

Marcin Przydacz: z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję o nakazie aresztowania Putina

20.03.2023 12:57
Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał, aby MTK zajął się sprawą zbrodni wojennych na Ukrainie, zatem z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję Trybunału o nakazie aresztowania Władimira Putina - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Premier Morawiecki w Heidelbergu: wspólna historia Polski i Niemiec to także niezapłacone reparacje

20.03.2023 13:59
- Nie chcę się rozwodzić nad tą kwestią w swoim przemówieniu, ale nie mogę jej pominąć. Polska nigdy nie otrzymała reparacji od Niemiec za zbrodnie, zniszczenia i kradzieże dokonane w czasie II wojny światowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Heidelbergu.