Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: kwestia reparacji niebezpiecznie rzutuje na bieżącą politykę Niemiec

04.09.2023 14:14
Nierozwiązana kwestia niemieckich reparacji za II wojnę światową nadal rzutuje na bieżącą politykę Niemiec i warto uświadamiać naszym sojusznikom związane z tym niebezpieczeństwa - powiedział w poniedziałek przebywający z wizytą w Londynie wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Polska walczy o reparacje wojenne od Niemiec
Polska walczy o reparacje wojenne od NiemiecNAC

Wiceszef MSZ wyjaśnił, że podczas swojej wizyty będzie omawiał wiele kwestii, m.in. dwustronną współpracę polsko-brytyjską czy pomoc Ukrainie, ale przy okazji różnych wizyt zagranicznych polski rząd porusza sprawę reparacji niemieckich i tak jest też teraz. - Warto sygnalizować naszym partnerom, w jaki sposób to wpływa na relacje między obydwoma krajami - zaznaczył wiceminister.

- Te nierozwiązane kwestie historyczne wciąż rzutują na relacje polsko-niemieckie, również mają wpływ na współpracę Polski i Niemiec w NATO, w Unii Europejskiej, bo rodzą one napięcia. Widzimy, że część niemieckiej klasy politycznej za pośrednictwem mediów, think tanków próbuje się angażować po stronie opozycji. To jest dla nas wyraźny sygnał, że te kwestie historyczne nie są kwestiami, które interesują tylko historyków. Nie - te kwestie historyczne mają wpływ na bieżącą politykę, bo determinują zaangażowanie części środowisk niemieckich w procesy demokratyczne w Polsce. I to jest bardzo niebezpieczne i to sygnalizujemy - powiedział Mularczyk.

Arkadiusz Mularczyk: widzimy proces zmywania odpowiedzialności

- Również sygnalizujemy naszym partnerom zagrożenia, które widzimy w niemieckiej polityce. Widzimy proces zmywania odpowiedzialności Niemców i Niemiec za II wojnę światową, dostrzegamy to, że Niemcy chcą widzieć swój kraj jako również ofiarę II wojny światowej, co jest nieprawdą. I dostrzegamy niestety również pewne hasła rewizjonistyczne. My jako sąsiedzi Niemiec widzimy to, i podobnie jak przestrzegaliśmy przed polityką Rosji, dziś przestrzegamy przed polityką Niemiec. Przestrzegamy naszych partnerów, sojuszników, żeby mieli świadomość, co się dzieje w Niemczech, co się dzieje w niemieckim społeczeństwie, jakie bardzo niebezpieczne procesy dostrzegamy - podkreślił. 

Zapytany, czy zauważa tę świadomość w Wielkiej Brytanii, Arkadiusz Mularczyk wskazał, że oczywiste jest, iż każdy kraj ma swoje interesy - gospodarcze, geopolityczne, polityczne i na pewno sprawa relacji polsko-niemieckich nie jest kluczowa dla relacji brytyjsko-niemieckich. Ale jak podkreślił, ważne jest, by budować świadomość u naszych sojuszników, żeby zdawali sobie sprawę, że temat reparacji wciąż oddziałuje i ma wpływ na politykę niemiecką. - I myślę, że warto, aby również nasi sojusznicy w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych widzieli niebezpieczne procesy, które dziś zachodzą w Niemczech - podkreślił.


IAR/PAP/dad

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej

16.08.2023 10:25
Polscy ambasadorowie skierowali listy do wszystkich niemieckich ambasadorów na świecie ws. reparacji. Mamy bardzo ciekawe reakcje różnych ambasadorów, widzimy pewne złamanie w niemieckiej klasie politycznej dyplomatów - powiedział w środę w TVP1 wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

"Kwestia polskich żądań za straty wymaga rozwiązania". Amerykańscy rabini o reparacjach od Niemiec

25.08.2023 08:29
Rabin Art Vernon z Long Island w USA, jeden z przedstawicieli Północnoamerykańskiej Rady Rabinów (NABOR), którzy składają wizytę w Polsce, powiedział, że rozumieją oni, "dlaczego sprawa reparacji od Niemiec za straty zadane Polsce podczas II wojny światowej jest ważna dla polskiego społeczeństwa i rządu". - Z moralnego punktu widzenia polskie żądania wymagają rozwiązania - ocenił.

Reparacje od Niemiec. Republikański kongresmen zaapelował do władz USA o wsparcie Polski

31.08.2023 12:55
Republikański kongresmen Chris Smith po zapoznaniu się z Raportem o stratach wojennych RP zaapelował do władz USA o wsparcie polskich dążeń do uzyskania reparacji wojennych od Niemiec - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. - To bardzo ważny głos w międzynarodowej debacie o odpowiedzialności Niemiec za skutki II Wojny Światowej - przekazał.

Zbigniew Rau: Lech Kaczyński kreował unikalny model polityki wobec Rosji

04.09.2023 11:53
Goście Programu 1. Polskiego Radia mówili w audycji " Gdzie jest pan Cogito?", że prezydent Lech Kaczyński był kreatorem wschodniej polityki zagranicznej Polski. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że prezydent Lech Kaczyński był zwolennikiem podmiotowości państwa polskiego w polityce zagranicznej. - Prezydent Lech Kaczyński widział więcej, a wizją i koncepcją wyprzedzał epokę - stwierdził z kolei prof. Wojciech Roszkowski, historyk.