Redakcja Polska

Putin woli ćwiczyć z Kimem niż z Łukaszenką. Manewry Zapad odwołane

05.09.2023 11:45
Manewry Zapad, jakie regularnie Rosja organizowała wraz z Białorusią, aby testować reakcje Zachodu na swoje prowokacje, w tym roku się nie odbędą. Zdaniem brytyjskiego wywiadu wynika to przede wszystkim z braku sprzętu i ludzi po stronie rosyjskiej. Moskwa twierdzi, że będzie prowadzić manewry z Koreą Północną. 
Manewry Zapad na Białorusi w 2021 roku
Manewry Zapad na Białorusi w 2021 rokuPAP/Abaca

Rosja rozważa wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Północną, a doroczne ćwiczenia z Białorusią zostały odwołane - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

- Rozmawiamy o tym [o wspólnych manewrach wojskowych - przyp red.] ze wszystkimi, w tym z KRLD. (...) Oczywiście, dyskutujemy o tym - powiedział Szojgu, podsumowując swoją ubiegłotygodniową wizytę w Pjongjangu.

Rosyjskie media przekazały też jego wypowiedź dotyczącą tego, że w bieżącym roku nie odbędą się regularne manewry wojskowe Zapad, które Rosja przeprowadzała wspólnie z Białorusią.

Brytyjczycy podejrzewali wcześniej

O możliwości odwołania ćwiczeń Zapad 23 informowało wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony. "Słabe wyniki rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie uwypukliły fakt, że połączone manewry strategiczne miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter pokazowy. Rosja prawdopodobnie odwołała Zapad 23 z powodu zbyt małej liczby dostępnych żołnierzy i sprzętu. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie przywództwo jest również wrażliwe na krytykę wewnętrzną, wynikającą z przeprowadzenia kolejnych zręcznie wyreżyserowanych manewrów w czasie wojny" - napisano w aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony 28 sierpnia. 

Brytyjski wywiad przypomina, że Rosja od 2010 roku stosowała cykl czteroletni. Manewry odbywały się w różnych miejscach kraju. Jak dodano, od 2021 roku co najmniej co dwa lata ćwiczenia odbywały się w zachodniej części kraju, gdyż "Rosja priorytetowo traktuje konfrontację z tym, co postrzega jako zagrożenie ze strony NATO".

Poprzednie ćwiczenia, "Zapad 21", były największymi rosyjskimi manewrami od czasów sowieckich.


PAP/dad

Rosyjskie drony spadły na terytorium Rumuni? Ukraińcy potwierdzają, Rumuni zaprzeczają

04.09.2023 15:57
Ministerstwo obrony w Bukareszcie kategorycznie zaprzeczyło w poniedziałek informacji, że rosyjskie drony spadły i eksplodowały na terytorium Rumunii. Takie oświadczenie wydał wcześniej tego dnia rzecznik ukraińskiego MSZ.

Ekspert: Apache wraz z Abramsami tworzą jeden z najbardziej zaawansowanych systemów walki, jaki istnieje

05.09.2023 08:51
Śmigłowce szturmowe Apache stworzone są do współpracy z czołgami Abrams i razem tworzą jeden z najbardziej zaawansowanych systemów walki, jaki istnieje - mówi PAP mjr John Spencer z Akademii Wojskowej USA w West Point. Skomentował w ten sposób zakupy polskiego wojska. - To jest właśnie ten pakiet: najbardziej zaawansowany system celowniczy, najbardziej zaawansowane siły pancerne i najbardziej zaawansowany typ amunicji - dodał.

Ukraińcy zmodyfikowali pociski przeciwokrętowe Neptun. Mogą nimi razić cele w Rosji

05.09.2023 10:02
Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych. Takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie - ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".