Redakcja Polska

"W przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność". Prezydent zapowiada zbrojenia

05.09.2023 16:21
- W przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność. To ponad 4 proc. naszego PKB. Nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za to, by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa, a Polacy mogli żyć bezpiecznie - powiedział w Kielcach prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Duda: w przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronność
Prezydent Duda: w przyszłym roku planujemy wydać 137 mld zł na obronnośćtwitter.com/KPRP

Na otwarciu 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, prezydent podkreślił, że kieleckie targi przyczyniają się do wzmocnienia potencjału polskiej armii i zakupów nowoczesnego sprzętu.

- Dzisiaj, kiedy widzimy rodzące się niebezpieczeństwo za naszą wschodnią granicą, kiedy widzimy odradzający się imperializm [...], wiemy doskonale o tym - nauczyła nas tego historia i doświadczenie - że nie ma takiej ceny, której nie warto zapłacić za to, by Polska była wolna, suwerenna, niepodległa, a Polacy mogli żyć bezpiecznie - powiedział prezydent, dodając, że aby polski żołnierz nie musiał walczyć, musi być znakomicie uzbrojony.

Budżet na obronność

Andrzej Duda zaznaczył, że w przyszłym roku planowane jest wydanie 137 mld zł na obronność. - To jest kwota, która robi wrażenie na całym świecie, to jest ponad 4 proc. naszego PKB - powiedział prezydent, dodając, że tak duże nakłady na obronność pozwalają na dynamiczną modernizację polskiej armii, w wielu sektorach jednocześnie.


Posłuchaj
00:50 12535502_1.mp3 Targi zbrojeniowe w Kielcach oficjalnie otwarte przez prezydenta (IAR)

 

Targi w Kielcach

Tegoroczna edycja targów określana jest przez organizatorów, jako jedna z największych imprez tego typu. W Polsce będzie prezentować się ponad 700 wystawców z 35 państw.

Firmy zbrojeniowe będą prezentowały swoje produkty we wszystkich halach wystawienniczych oraz w specjalnie na tę okazję wybudowanym namiocie o powierzchni prawie 3 tys. metrów kwadratowych.

Po raz drugi narodową wystawę przygotowuje Korea Południowa. Wynika to z faktu, iż polskie MON zawarło w ostatnich miesiącach wiele ważnych kontraktów właśnie z azjatyckim partnerem. Chodzi m.in. o umowy na dostawy czołgów K2 i armatohaubic K9 oraz na realizację kontraktu na wyrzutnie dalekiego zasięgu Chunmoo i na dostawy lekkich samolotów bojowych FA-50. Pierwsze egzemplarze tych samolotów były prezentowane na pokazach lotniczych w Radomiu pod koniec sierpnia.

Po raz kolejny strategicznym partnerem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego będzie Polska Grupa Zbrojeniowa. Na stoisku rodzimych spółek będzie można oglądać uzbrojenie, które jest na wyposażeniu naszego wojska oraz takie, nad którym trwają jeszcze prace. Pierwszego dnia targów radomska fabryka broni pokaże m.in. nowy pistolet.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: broń armia wojsko targi

Orlen rozszerza działalność w Norwegii. Będzie operatorem kolejnego złoża

05.09.2023 13:21
Orlen rozszerza działalność w Norwegii. W Stavanger koncern podpisał porozumienie z norweskim Horisont Energi AS dotyczące potencjalnej współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Białoruscy pogranicznicy próbowali uszkodzić polską barierę. Chcieli zrobić przejście dla migrantów

05.09.2023 14:04
Białoruscy pogranicznicy próbowali uszkodzić polską barierę graniczną. Informację na ten temat przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej Straż Graniczna.

Wystawa w PE promuje Lubelszczyznę. "Pokazuje piękno wschodniej części Polski"

05.09.2023 15:09
W Parlamencie Europejskim w Brukseli stanęła wystawa promująca województwo lubelskie. Jej inicjatorką jest deputowana Beata Mazurek.