Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z marszałkiem Szymonem Hołownią. Rozmowy o możliwości współpracy

17.11.2023 14:21
W piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia przybył do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. - Prezydent Andrzej Duda zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich terminów związanych z formowaniem się nowego rządu - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, prezydent mówił też o projekcie ustawy, który ma wnieść do Sejmu, o działaniu organów państwa w sytuacji zagrożenia zewnętrznego.
Audio
  • Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Prezydent RP Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia
Prezydent RP Andrzej Duda i marszałek Sejmu Szymon HołowniaPAP/Leszek Szymański

W piątek przed południem marszałek Hołownia spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu Hołownia przekazał, że poruszył z prezydentem wiele tematów. "Pan prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem się w Polsce nowego rządu i że wszystkie czynności, które w związku z tym konstytucja przewiduje dla prezydenta RP będzie wykonywał bez żadnej zwłoki" - powiedział marszałek Sejmu. "Że te procesy będą biegły szybko, sprawnie z poczuciem odpowiedzialności za państwo i takiej powagi, która należy się tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - zmiany władzy, zmiany rządu" - podkreślił.

Kwestie geopolityki

Hołownia przekazał, że poruszył też z prezydentem kwestie związane z sytuacją geopolityczną naszego kraju. - Pan prezydent mówił o projekcie ustawy, który niebawem ma wnieść do Sejmu, ustawy o działaniu organów państwa w sytuacji zagrożenia zewnętrznego - zaznaczył marszałek.

Jak dodał, "jest to propozycja wprowadzająca w pewnym sensie można powiedzieć nowe (...) tam będą też elementy starych systemów zarządzania odpowiedzialnością w sytuacji zagrożenia, które nie daj Boże, ale mogłoby spotkać Rzeczpospolitą".

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała, że projekt ustawy zostanie oficjalnie złożony w Sejmie w najbliższych dniach.

- Rozmawialiśmy też o perspektywach, które może mieć nowy rząd w kwestiach o których już rozmawialiśmy z panem prezydentem w czasie konsultacji na które nas zapraszał. Pan prezydent zapoznał mnie ze swoim stanowiskiem w tych kwestiach. Chodzi o kontynuowanie różnych rzeczy, które były rozpoczęte w czasie poprzedniego rządu. Pytał też o moje spojrzenie i mojego ugrupowania politycznego na te kwestie - powiedział Hołownia. 


PAP/IAR/dad

Dzień Służby Zagranicznej. Andrzej Duda podziękował dyplomatom za służbę na rzecz Polski

16.11.2023 16:15
Prezydent Andrzej Duda podziękował dyplomatom, którzy są zaangażowani w działania na rzecz ewakuacji Polaków z terytorium objętego konfliktem na Bliskim Wschodzie. Dziś w Polsce jest obchodzony Dzień Służby Zagranicznej, czyli święto polskich dyplomatów, pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz placówek dyplomatycznych na całym świecie.

Polska ponawia postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu

17.11.2023 10:43
Polska ponawia postulat wyłączenia wydatków na armię z unijnej procedury nadmiernego deficytu. Stanowisko Warszawy przedstawił premier Mateusz Morawiecki w trakcie unijnego miniszczytu w Zagrzebiu.

Polskie samoloty kolejny raz w Baltic Air Policing

17.11.2023 14:57
Prezydent Andrzej Duda postanowił, że Polska po raz 12. wystawi swój kontyngent w ramach misji sojuszniczej Baltic Air Policing. Cztery samoloty F-16 naszego kontyngentu Orlik będą nadzorowały przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich - poinformowało na portalu X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP.