Redakcja Polska

Litwa zwiększa wydatki na obronność. Chce zapewnić lepsze warunki żołnierzom wojsk NATO

22.02.2024 13:04
Litwa chce zapewnić lepsze warunki żołnierzom wojsk NATO - zapowiedział minister obrony tego kraju Arvydas Anuszauskas. U naszych północno-wschodnich sąsiadów powstały niedawno kolejne miasteczka wojskowe dla żołnierzy sojuszu.
Audio
  • Litwa chce zapewnić lepsze warunki żołnierzom wojsk NATO. Materiał Kamila Zalewskiego
Żołnierze NATO będą mieli nowe kwatery na Litwie
Żołnierze NATO będą mieli nowe kwatery na LitwieAllied Joint Force Command Brunssum

Szef litewskiego resortu obrony o lepszych warunkach dla wojsk NATO mówił wczoraj, podczas spotkania z nową ambasador Stanów Zjednoczonych na Litwie Karą McDonald. Anuszauskas, cytowany w komunikacie ministerstwa, powiedział, że nieprzerwana obecność sił zbrojnych USA na Litwie jest priorytetem jego ministerstwa. W związku z tym podejmowane są wysiłki na rzecz poprawy infrastruktury wojskowej i zapewnienia żołnierzom sojuszniczym wszelkiego niezbędnego wsparcia.

Posłuchaj
00:45 12828239_1.mp3 Litwa chce zapewnić lepsze warunki żołnierzom wojsk NATO. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W zeszłym miesiącu w bazie lotniczej w Szawlach, skąd startują myśliwce NATO w ramach misji Baltic Air Policing, otwarto nowy hangar do przechowywania, konserwacji i serwisowania między innymi amerykańskich śmigłowców Black Hawk. Koszt jego budowy wyniósł ponad trzy i pół miliona euro. Oprócz tego wojsku przekazane zostały dwa miasteczka wojskowe. Jedno znajduje się obok Wilna, a drugie na zachodzie kraju. W tym roku ma się zakończyć budowa trzeciego tego typu obiektu, w Szawlach. We wszystkich miasteczkach wojskowych będzie mogło pracować i służyć blisko dwa i pół tysiąca żołnierzy oraz pracowników cywilnych.

Litwa w tym roku planuje przeznaczyć na obronę ponad 2.7 proc. PKB.


IAR/dad

HIMARS uderzył w rosyjski oddział. Ponad 60 żołnierzy zginęło

21.02.2024 13:21
Niezależne serwisy podały, że ukraińskie pociski HIMARS uderzyły w rosyjski oddział przygotowujący się do spotkania z dowódcą. Według portali Mediazona i Meduza, miało zginąć około 60 żołnierzy. Do zdarzenia doszło wczoraj na poligonie w rejonie Wołnowachy, w okupowanym przez Rosjan obwodzie donieckim.

W Polsce powstają urządzenia do naziemnej obsługi misji kosmicznych

21.02.2024 15:06
Polscy inżynierowie tworzą specjalistyczny sprzęt do wspierania i nadzorowania misji kosmicznych – od chwili przygotowań na Ziemi, po zakończenie działań w kosmosie. Urządzenia powstałe nad Wisłą przyczynią się do wysłania w kosmos sondy Comet Interceptor i satelity FORUM.

Sankcje Wielkiej Brytanii po śmierci Nawalnego. Nadzorca kolonii karnej i jego zastępcy z zakazem wjazdu

21.02.2024 17:05
Wielka Brytania nałożyła w środę sankcje na dyrektora kolonii karnej, w której zmarł rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. Restrykcjami objęto też pięciu jego zastępców. Wezwano Kreml do natychmiastowego wydania ciała Nawalnego i przeprowadzenia przejrzystego śledztwa w sprawie okoliczności jego śmierci.

Niemal połowa Polaków uważa rosyjski atak na Polskę za prawdopodobny

22.02.2024 09:41
Rosną obawy Polaków o to, co się stanie na wschodniej flance NATO, gdy wojska Władimira Putina zwyciężą w Ukrainie – wynika z czwartkowego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ponad 47 proc. Polaków uważa, że Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę.