Redakcja Polska

Szczyt Trójmorza w Wilnie. Planowane jest spotkanie z udziałem prezydentów Dudy i Zełenskiego

11.04.2024 12:30
Podczas trwającego w Wilnie Szczytu Inicjatywy Trójmorza planowane jest spotkanie z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy - dowiedziało się Polskie Radio. Ma to być rozmowa w szerszym gronie przywódców.
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski
Andrzej Duda i Wołodymyr ZełenskiKancelaria Prezydenta

Wołodymyr Zełenski poinformował, że przybył do litewskiej stolicy, by wziąć udział w spotkaniu prezydentów i premierów krajów Trójmorza. Inicjatywa zrzesza 13 krajów Unii Europejskiej, a Ukraina jest partnerem stowarzyszonym

"Planowane są ważne spotkania i podpisanie nowej dwustronnej umowy o bezpieczeństwie" - zapowiedział swój pobyt w Wilnie Wołodymyr Zełenski.

Jak podkreślił, głównym zadaniem jest dołożenie wszelkich starań w celu wzmocnienia ukraińskiego systemu obrony powietrznej, zaspokojenia pilnych potrzeb armii i konsolidacji międzynarodowego wsparcia

"Rosyjskie zło stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla każdego narodu graniczącego z Rosją i dla każdego, kto ceni prawo międzynarodowe" - napisał na platformie X prezydent Ukrainy.


IAR/dad

Prezydent Rumunii szefem NATO? "Wschód na pierwszej linii obrony, potrzebuje większej reprezentacji"

10.04.2024 14:28
Kraje wschodniej flanki NATO znajdują się na pierwszej linii odstraszania i obrony Sojuszu i powinny mieć silniejszą reprezentację – oświadczył prezydent Klaus Iohannis podczas uroczystości z okazji 20-lecia członkostwa Rumunii w NATO. - Właśnie te argumenty zdecydowały o tym, że przystąpiłem do wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO - powiedział Iohannis.

Kolejne niemieckie Mardery dla Ukrainy. Trafią tam jeszcze w tym roku

10.04.2024 15:41
Dwadzieścia kolejnych Marderów przekażą Niemcy Ukrainie. Firma Rheinmetall poinformowała, że rząd w Berlinie zlecił przygotowanie partii transporterów opancerzonych.

Propaganda Kremla walczy o umysły telewidzów. Szefowa łotewskiej telewizji alarmuje

11.04.2024 10:10
Na Łotwie trwa debata nad przyszłością rosyjskojęzycznych mediów państwowych. Narodowa koncepcja bezpieczeństwa przewiduje ich zamknięcie, ale w kraju pojawiają się apele o utrzymanie redakcji. Byłoby to przekazanie rosyjskojęzycznych odbiorców propagandzie Kremla - alarmuje szefowa Łotewskiej Telewizji Sigita Roke.