Redakcja Polska

Szef dyplomacji Ukrainy prosi Zachód o zestrzeliwanie pocisków wystrzelonych przez Rosję

21.05.2024 17:49
Ukraina prosi partnerów o rozważenie możliwości zestrzelenia z ich terytorium pocisków rakietowych wystrzelonych przez Rosję na teren Ukrainy - przekazał we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock.
Annalena Baerbock i Dmytro Kuleba
Annalena Baerbock i Dmytro Kuleba EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Nie ma ani jednego argumentu prawnego, z zakresu bezpieczeństwa lub moralnego, który stałby na przeszkodzie naszym partnerom w zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet na Ukrainie z ich terytorium. Ci, którzy twierdzą, że takie działania byłyby eskalacją, manipulują - powiedział Kułeba.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił również, że Ukraina już wielokrotnie słyszała argument o potrzebie unikania eskalacji, ale jedyną stroną, która jest zaangażowana w eskalację, jest Federacja Rosyjska. - Po pierwsze: prosimy naszych partnerów o rozważenie możliwości, w których rosyjskie rakiety - nie rosyjskie samoloty z pilotami na pokładzie, ale kawałki żelaza, które niosą śmierć z Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - byłyby przechwytywane z terytorium krajów naszych partnerów - zaznaczył.

- Istnieje alternatywne rozwiązanie, jeśli nie chcecie tego robić, to po prostu zapewnijcie nam wszystkie niezbędne do tego środki, rozmieścimy je na terytorium Ukrainy i sami przechwycimy te pociski - zauważył minister spraw zagranicznych.

Jak wyjaśnił, chodzi o systemy obrony powietrznej i samoloty bojowe o odpowiednich możliwościach technicznych.


IAR/PAP/dad

Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie domy uchodźców i ofiar wojny

21.05.2024 12:44
Rosyjski okupant zajmuje na Ukrainie mieszkania, domy i gospodarstwa pozostawione przez uchodźców. Część nieruchomości na terenach zajętych przez agresora należała również do osób, które straciły życie w wyniku rosyjskiej inwazji.

MSZ: na Białorusi przetrzymywanych jest co najmniej 1360 więźniów politycznych

21.05.2024 13:07
Na Białorusi jest co najmniej 1360 więźniów politycznych, a ponad 250 z nich znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia - napisało na portalu X Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wezwało do uwolnienia osadzonych, oczyszczenia ich z zarzutów i zaprzestania dalszych represji. 21 maja obchodzony jest Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi.

Do końca maja koniec procedury praworządnościowej przeciwko Polsce. "Polacy czekali na ten dzień 7 lat"

21.05.2024 15:34
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapowiedziała, że do końca maja zamknięta zostanie procedura przeciwko Polsce. Chodzi o procedurę z artykułu 7. unijnego traktatu za łamanie zasad praworządnościowych.