Polskie Radio
Section05
Adam Bodnar

Odmowa aborcji. Bodnar: będą wytyczne dla prokuratorów

- Jest sporo spraw, w których lekarze odmawiają aborcji, bo nasze prawo jest bardzo restrykcyjne. Chodzi też o sytuacje, gdy np. musi być przeprowadzony zabieg operacyjny, a kobieta jest w ciąży. (...) Teraz specjalny zespół przygotuje wytyczne, które będą tego dotyczyć - mówił w Programie 3 Polskiego Radia minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Renata Grochal Adam Bodnar POLSKA polityka aborcja

Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Jest projekt uchwały

Do Sejmu wpłynął we wtorek wieczorem poselski projekt uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego. Sejm RP apeluje do sędziów TK o rezygnację, a tym samym o przyłączenie się do procesu demokratycznych przemian - czytamy w projekcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm Trybunał Konstytucyjny polityka prawo Julia Przyłębska legislacja sąd sądownictwo Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

PR24 Schetyna: jest bliżej niż dalej do zmian w TK

- Ten model, jeśli uda się go wprowadzić, będzie gwarantem niezależności i niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego. Potrzebujemy na lata TK, który będzie oderwany od partyjnej polityki. Nie uda się tego wprowadzić w przyszłym tygodniu, ale to rozwiązanie docelowe - mówił w Polskim Radiu 24 senator KO Grzegorz Schetyna.  
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny POLSKA polityka Adam Bodnar Grzegorz Schetyna koalicja obywatelska

Zmiany w TK. Sprawdź, co jest w projektach ustaw

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekty ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Wynika z nich, że wyroki wydane w składach, w których zasiadała osoba nieuprawniona do orzekania, są nieważne, osób takich nie dotyczy też możliwość przejścia w stan spoczynku. Według projektów szersze kompetencje miałoby uzyskać zgromadzenie sędziów TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka reforma sądownictwa Trybunał Konstytucyjny Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

Propozycja kompleksowej reformy TK. Znamy szczegóły

- Przedstawiamy założenia czterech aktów prawnych dotyczących kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego. W środę w Sejmie czeka nas pierwsza debata w kontekście uchwały dotyczącej TK - przekazał w poniedziałek minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Kamila Gasiuk-Pihowicz podała m.in., że będzie schodkowy wybór sędziów, i poinformowała o warunkach, jakie będą musieli spełnić kandydaci na sędziów.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny konstytucja prawo konferencja POLSKA polityka Adam Bodnar