X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brytyjski eksport do UE spadł o 40 procent. Do Polski - prawie o 60 procent

12.03.2021 15:32
W Wielkiej Brytanii odnotowano największy w historii spadek eksportu do Unii Europejskiej. Ukazały się pierwsze dane od czasu zakończenia okresu przejściowego i wejście w życie pobrexitowych barier dla firm handlujących z kontynentem. W porównaniu do grudnia wartość dóbr eksportowanych z Wysp do Polski spadła na przykład o niemal 60 procent.
Audio
  • Rekordowy w historii spadek brytyjskiego eksportu do Unii. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Ink Drop

W grudniu nad Wisłę znad Tamizy trafiły produkty o wartości 441 milionów funtów. W styczniu tego roku - 187 milionów. Ostatnim razem niższy poziom zanotowano w maju 2007 roku. W porównaniu rocznym też widać różnicę. W styczniu 2020 roku wartość eksportu z Królestwa do naszego kraju wyniosła 397 milionów funtów.

Ogółem eksport do Unii spadł o niemal 41 procent, import ze Wspólnoty - o 29 procent. Mniej więcej połowa brytyjskiego handlu to handel z Niemcami, Francją i Polską. Wśród powodów Narodowe Biuro Statystyczne wymienia: brexitową biurokrację, dodatkowe koszty i dłuższy czas oczekiwania na granicy.

Eksperci zastrzegają jednak, że tak duża skala spadku częściowo wynika z faktu, iż tuż przed końcem okresu przejściowego wiele firm robiło zapasy, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy uda się podpisać umowę brexitową. W efekcie na początku roku można było sprowadzać mniej towarów, niż zwykle. Przedsiębiorcy mają też nadzieję, że choć nowe, pobrexitowe utrudnienia nie znikną, to z biegiem czasu ludzie się do nich przyzwyczają i bedą je pokonywać sprawniej niż na początku roku.

Brytyjska gospodarka kurczy się

Tymczasem najnowsze dane pokazują, że w styczniu brytyjska gospodarka się skurczyła o niemal 3% w porównaniu do grudnia. To nie jest niespodzianka i stanowi efekty zimowego lockdownu, szczególnie w przypadku brytyjskiej gospodarki, która w dużym stopniu oparta jest na sektorze usług. Większość ekonomistów spodziewała się jednak, że będzie gorzej. "Jeśli porównamy to z efektami pierwszego lockdownu sprzed roku - oczywiste jest, że gospodarka się dostosowała" - powiedziała BBC ekonomista, Miatta Fahnbulleh.

Londyn ogłosił tymczasem, że o pół roku opóźni kontrole graniczne dotyczące importerów sprowadzających produkty z Unii. Powodem jest to, że kraj nie zdążył zbudować infrastruktury. Unia od początku kontroluje za to eksporterów przewożących towary z Wysp na kontynent.


IAR/dad

Słynne freski z Faras na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie

09.09.2021 09:00
Malowidła, odkryte przez polskich archeologów w latach 60-tych w Faras, trafiły tylko do Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie i do Muzeum Narodowego w Warszawie.

"A Rekindled World". Niezwykła opowieść o świecie chasydów

12.03.2021 14:09
"A Rekindled World", taki tytuł nosi album fotograficzny Agnieszki Traczewskiej, będący panoramą chasydzkiej egzystencji. Pokazuje piękno tradycji, wspólnoty, ale i portrety osobowości. W publikacji są także zdjęcia kobiet i dzieci.

MSZ odpowie na wydalenie przez Białoruś dwóch konsulów RP

12.03.2021 13:57
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowie na wydalenie przez Białoruś dwóch konsulów Rzeczpospolitej Polskiej. To dyplomaci pracujący w Grodnie, którym Mińsk dał w czwartek 48 godzin na opuszczenie kraju.