Redakcja Polska

30 lat temu powstała warszawska Giełda Papierów Wartościowych

18.04.2021 09:37
12 kwietnia 1991 roku podpisano akt założycielski spółki akcyjnej Giełda Papierów Wartościowych, z okazji jubileuszu życzenia złożył prezydent Andrzej Duda. Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Inwestorzy mieli wtedy do wyboru akcje pięciu spółek. Dziś na obu rynkach GPW jest ponad 800 spółek, a ich kapitalizacja, to ponad bilion 135 mld zł.
Audio
  • 30 rocznica GPW - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
  • 30 - lecie GPW. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Domena Publiczna

- Świętujemy ten jubileusz z satysfakcją i dumą. Warszawską giełdę można wręcz uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Rzeczypospolitej wolnego rynku. Giełda jest jednym z symboli wolnej Polski. Tutaj na warszawskim parkiecie, Polska wytyczyła drogę, która może być lekcją i inspiracją dla innych narodów, dla wszystkich ludzi na świecie rozumiejących wagę wolności ekonomicznej – czytamy w życzeniach prezydenta opublikowanych w „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Podkreślił, że jest ona największa w regionie.

Pierwsza sesja odbyła się 16 kwietnia 1991 roku. Inwestorzy mieli wtedy do wyboru akcje pięciu spółek. Dziś na obu rynkach GPW jest ponad 800 spółek, a ich kapitalizacja, to ponad bilion 135 mld zł.

W swym wystąpieniu prezydent zwrócił uwagę na rolę rynku kapitałowego dla naszej gospodarki. "Rynek kapitałowy, wolny rynek, rynek wielkich firm stał się naszym udziałem i stał się wielką częścią dzisiejszej naszej prosperity" - podkreślił.

Z okazji rocznicy prezydent Andrzej Duda życzył, by polska giełda stawała się coraz mocniejsza i większa. "Życzę, żeby stawała się jedną z tych giełd, które liczą się nie tylko w przestrzeni europejskiej, ale i światowej, dziękuję władzom giełdy za włączenie się w ideę Trójmorza" - mówił.

W obchodach 30-tej rocznicy GPW wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych, spółek giełdowych i instytucji związanych z rozwojem polskiego rynku kapitałowego. Jednym z gości jest Wiesław Rozłucki - współzałożyciel i pierwszy prezes GPW w latach 1991-2006.

Marek Dietl, prezes Zarządu GPW podkreśla, że w Polsce udało się na początku lat 90. XX wieku utworzyć rynek kapitałowy niejako wbrew panującym warunkom. Jego zdaniem w czasie gdy w Warszawie powstawała GPW, polska gospodarka była w takim stanie, że "nikt nie dawał szans", co podważało sens przedsięwzięcia. Brakowało kapitału, dominowało centralne planowanie i przedsiębiorstwa państwowe - przypomina prezes giełdy.

Jak zauważa Marek Dietl, dzisiaj polski rynek kapitałowy i polska giełda jest modelem udanej transformacji i wprowadzenia instytucji wolnorynkowych do systemu gospodarczego. - Wiele krajów zazdrości nam naszej giełdy i rynku kapitałowego. My jako inwestorzy możemy się cieszyć z tego, że inwestujemy na rynku niezwykle płynnym, który jest w czołówce płynności giełd europejskich, na którym notowane są spółki z tzw. „awangardy” polskiej gospodarki – podsumowuje prezes GPW.

IAR/ep

Joe Biden zamierza wyznaczyć przedstawiciela do rozmów o powstrzymaniu Nord Stream 2

13.04.2021 07:55
Prezydent USA Joe Biden zamierza powierzyć prowadzenie rozmów o powstrzymaniu gazociągu Nord Stream 2 ekspertowi od rynku gazowego i byłemu dyplomacie Amosowi Hochsteinowi - informują amerykańskie media.

Konrad Szymański: powinniśmy szybko ratyfikować decyzję ws. Funduszu Odbudowy

13.04.2021 10:33
Polska ma istotne powody, aby szybko ratyfikować decyzję ws. unijnego Funduszu Odbudowy - podkreślił minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański. Pytany o stanowisko Solidarnej Polski zaznaczył, że jej lider Zbigniew Ziobro otrzymał kompletną odpowiedź na swoje pytania, więc czas na decyzję.

Uniwersytet Śląski jednym z liderów europejskiej sieci Transform4Europe

13.04.2021 11:40
Uniwersytet Śląski w Katowicach jest największą uczelnią w regionie. Trzy lata temu uroczyście obchodzono 50-lecie tej szkoły wyższej, którą w ciągu minionego okresu opuściło ponad 250 tysięcy absolwentów. Zdecydowana większość została na Śląsku i stanowi elitę intelektualną i kulturową regionu.

"Tagesspiegel": Niemcy i Europa poradzą sobie bez Nord Stream 2

13.04.2021 12:38
Kwestia budowy gazociągu Nord Stream 2 ponownie znalazła się w centrum zainteresowania w związku z gromadzeniem się rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą oraz wtorkową wizytą szefa Pentagonu w Berlinie. Czy Nord Stream 2 jest absolutnie konieczny? - pyta dziennik "Tagesspiegel".