X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska stawia na gaz. Piotr Naimski: za 10 lat jego zużycie w naszym kraju przekroczy 30 mld m sześc. rocznie

30.08.2021 12:55
Na początku lat 30. zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. To o prawie 10 mld metrów sześciennych więcej niż obecnie - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneA08/Shutterstock

Jak dodał, system przesyłowy będzie do tego przygotowany, zapewniając bezpieczeństwo podczas transformacji energetycznej.

Transformacja energetyki

Podczas otwarcia konferencji Gazterm 2021 w Międzyzdrojach w poniedziałek Naimski ocenił, że rola systemów gazowych w krajach europejskich, a zwłaszcza w Polsce, rośnie. Także ilość zadań stawianych przed spółkami i operatorami sektora gazowego w najbliższej dekadzie będzie się istotnie zwiększać.

Potrzebna jest rozbudowa infrastruktury

Pełnomocnik oświadczył, że dzięki rozbudowie systemu gazowego Polska jest całkiem dobrze przygotowana do transformacji energetycznej, jednak proces ten nie może okazać się chaotyczny.

- Dziś podejmujemy w procesie transformacji decyzje, skutkujące w perspektywie lat 30. czy 40. - tłumaczył.

Coraz mniejsza rola węgla, większa OZE. Te ostatnie trzeba wspierać i uzupełniać gazem

Piotr Naimski zaznaczył, że w najbliższej dekadzie produkcja energii elektrycznej z gazu będzie rosła z powodu odstawiania źródeł węglowych.

Podkreślał, że rosnąć będzie znaczenie OZE, które jednak potrzebują wsparcia w postaci elektrowni gazowych. Dlatego - jak zaznaczył - ważne jest utrzymanie równowagi między inwestycjami w OZE i w źródła gazowe.

Celem strategicznym jest samowystarczalność źródeł energii w Polsce

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników konferencji podkreślił, że podstawą bezpieczeństwa musi być dywersyfikacja dostaw i źródeł surowców oraz samowystarczalność w produkcji energii elektrycznej. Jak ocenił, pozycja wyjściowa Polski w procesie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej jest trudna, a cel na 2050 r. ambitny, ale cały proces powinien być traktowany w kategorii szans na bezprecedensową modernizację kraju.

Andrzej Duda wyraził też w liście "pełną solidarność" z Ukrainą w kwestii postrzegania gazociągu Nord Stream 2. Niezmiennie postrzegamy go jako zagrożenie dla unijnej solidarności i bezpieczeństwa Europy - napisał prezydent.

Polska, jak i Unia, stawia na transformację energetyki

Prezydent wskazał, że Polska i cała UE realizują bezprecedensową transformację energetyczną. Chcemy modernizować energetykę i tworzyć przemysł przyszłości, ale w myśl zasady transformacji bezpiecznej dla społeczeństwa.

Jak dodał, "chcemy, aby region Trójmorze stał się akceleratorem zmian i inkubatorem rozwiązań". Prezydent przypomniał, że znaczna część projektów zgłoszonych w ramach inicjatywy Trójmorza dotyczy właśnie kwestii energetycznych.

 

PAP/ho

"Łukaszenka przegra, bo UE wyciągnęła wnioski z kryzysu migracyjnego". Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy

30.08.2021 13:00
- Cel Aleksandra Łukaszenki, w najprostszych słowach, to dążenie do destabilizacji UE, w szczególności tych krajów, które postrzega jako swoich wrogów, czyli przede wszystkim Polski i Litwy - mówi w "Polska Times" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

"Niezachwiane poparcie USA dla suwerenności Ukrainy". 1 września spotkanie Biden-Zełenski

30.08.2021 09:07
Zaplanowane pierwotnie na jutro w Białym Domu spotkanie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zostało przesunięte przez stronę amerykańską na środę 1 września.

Ekspert wojskowy: Putin szykuje się do wielkiej wojny regionalnej

30.08.2021 12:18
Utworzenie przez Rosję nowego pułku desantowo-szturmowego na tymczasowo okupowanym ukraińskim Krymie pokazuje, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin przygotowuje się do wielkiej wojny regionalnej  powiedział  w komentarzu dla telewizji Ukraina 24  Oleh Żdanow, ekspert wojskowy, pułkownik rezerwy, oficer operacyjny Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w latach 2003-2006.