Redakcja Polska

Premier niemieckiego landu chce zakazu atomu w Polsce. Wcześniej lobbowała za Nord Stream 2

27.09.2021 09:55
Premier niemieckiego landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig wezwała rząd federalny do zatrzymania atomu w Polsce. Polityk była orędowniczką budowy gazociągu Nord Stream 2.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Shutterstock

Manuela Schwesig argumentuje swe stanowisko obawą przed katastrofą jądrową. Jak przypomina portal biznesalert.pl niemieccy Zieloni przedstawili już w przeszłości raport straszący chmurą radioaktywną znad Polski nad Niemcami w wyniku ewentualnej usterki elektrowni.

Biznesalert.pl przypomina, że Manuela Schwesig jest znana z obrony projektu Nord Stream 2 wychodzącego na brzeg w jej landzie. "Nazywana jest „Schroederem w spódnicy” (Gerhardem, byłym kanclerzem Niemiec zatrudnionym w Gazpromie – przyp. red.). Reprezentuje partię socjalistów SPD podobnie jak Schroeder" - pisze portal.

Polski atom

W lutym br. weszła w życie wynegocjowana i podpisana umowa międzyrządowa z USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

Na jej mocy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej. Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych.

Negocjacje ws. programu jądrowego Polska prowadzi także z Francją i Koreą Południową.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW.

Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.


Biznesalert.pl, PAP, PR24/dad


Premier: miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, co nie oznacza, że nie będziemy walczyć o równe prawa

26.09.2021 16:15
Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, co nie znaczy jednak, że nie będziemy walczyli o równe prawa - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, korzyści dla polskich przedsiębiorców z funkcjonowania na jednolitym rynku europejskim są ogromne.

"Srebrna brygada". Generałowie Anders, Maczek, Sosabowski. Jak komunistyczne władze odebrały im obywatelstwo

26.09.2021 15:28
Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza.

Niemcy: remis SPD z CDU w wyborach do Bundestagu?

26.09.2021 19:15
Partie SPD i CDU/CSU dzieli niewielka różnica po niedzielnych wyborach do Bundestagu. Jak wynika z sondażu exit poll, po zamknięciu lokali wyborczych, socjaldemokraci wyprzedzają minimalnie chadeków.