Polskie Radio
Section05
Rada Polityki Pieniężnej

Groźba Trybunału Stanu dla prezesa NBP. Rzecznik banku: oddzielmy narrację polityczną od faktów i prawa

Należy oddzielić narrację polityczną od sfery faktów i prawa. Jeśli ktoś chciałby podważyć działania NBP, to powinien zwrócić uwagę na opinię EBC, MFW i OECD, które pozytywnie oceniały te czynności - powiedział rzecznik NBP Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do zapowiedzi ewentualnego postawienia Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA NBP Adam Glapiński Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe Trybunał Stanu Donald Tusk

Prof. Ancyparowicz: przyszłość inflacji i stóp procentowych w dużym stopniu zależy od decyzji gospodarczych nowego rządu

Niepewność co do decyzji przyszłego rządu w takich kwestiach jak: VAT na żywność, mrożenie cen energii, warunki dla świadczeń społecznych czy podwyżki w sferze budżetowej to zasadnicza przyczyna wstrzymania się RPP z kolejną obniżką stąp procentowych. Te decyzje mogą mieć różny wpływ na inflację. Drugi powód to świadomość, że nasza gospodarka nie wejdzie na ścieżkę recesji. Co jeszcze miesiąc temu nie było oczywiste - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz – doradca prezesa NBP i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja

Eksperci: decyzja RPP wskazuje na oczekiwanie na decyzje finansowe nowego rządu

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymująca stopy procentowe na nie zmienionym poziomie zapewne wynika z wyczekiwania na to jakie będą decyzje nowego rządu w sprawie wydatków, podtrzymania lub nie dotychczasowych rozwiązań ograniczających wzrosty cen energii czy żywności - mówili goście audycji :Rządy Pieniądza": prof. Mariusz Andrzejewski z uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja stopy procentowe NBP

Eksperci: zapowiadane ulgi podatkowe mogą wpłynąć na wzrost inflacji dlatego stopy procentowe nie powinny spadać

Więcej pieniędzy w kieszeni gospodarstw domowych będzie oznaczało ich większe wydatki, przywrócenie ich poziomu sprzed okresu wysokiej inflacji. To będzie to miało działania proinflacyjne. Jak wyrównać mniejsze dochody budżetu skoro toczy się dyskusja na temat wysokiego długu państwa?. Potrzebne będą dodatkowe podatki i ograniczenie wydatków socjalnych. W tej sytuacji warto wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja podatki

Ekonomiści spodziewają się kolejnej obniżki stóp procentowych. W środę decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Spodziewamy się, że Rada Polityki Pieniężnej w środę ogłosi obniżkę stóp procentowych o 25 pkt. bazowych, według zasady, że po dużym spadku inflacji dochodziło do obniżki stóp procentowych. Ponieważ w październiku inflacja spada, więc RPP powinna w myśl tej reguły dokonać obniżki - powiedział ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP

Eksperci: inflacja będzie dalej spadać, ale potrzebne jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej

Ceny szybko spadają i będzie tak również w przyszłym roku. To potwierdza racje analityków NBP oraz decyzje RPP o obniżkach stóp procentowych. Zniesienie tarcz antyinflacyjnych mogłoby jednak w 2024 inflację znów podwyższyć, ale ich utrzymanie jest jednak zasadne, także ze względu na utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki, np. wobec gospodarki niemieckiej. Być może jednak będą poszukiwane dodatkowe wpływy do budżetu po to, aby stworzyć nowemu rządowi przestrzeń do dyskusji o wejściu Polski do strefy euro. Nie jest to jednak dobry moment ani dla naszej gospodarki, ani dla obywateli - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw strefa euro tarcza antyinflacyjna

Prof. Grażyna Ancyparowicz: prospołeczne działania rządu zmniejszają skutki inflacji

Nie chciałabym dziś wróżyć na temat wysokości inflacji w kolejnych miesiącach. Trzeba poczekać na listopadową prognozę NBP. Niewątpliwie natomiast, patrząc miesiąc do miesiąca inflacji już w Polsce nie ma. Co zaś do  podatku inflacyjnego, to zawsze towarzyszy on inflacji, ale przy takim  wsparciu ze strony państwa, z jakim obecnie mają do czynienia Polacy jego oddziaływanie na uboższe grupy społeczne jest znacznie mniejsze. Tracą natomiast oszczędzający ale to grupa dobrze uposażona, która ma z czego oszczędzać - oceniała w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, doradca prezesa NBP, były członek RPP i wykładowca akademicki.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nagroda Nobla inflacja NBP Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe

Ekspert: w połowie przyszłego roku inflacja może spaść do zera, choć skutki wcześniejszych wzrostów cen pozostaną

Inflacja bardzo szybko spada i w połowie przyszłego roku, może być nawet zerowa. Oczywiście skutki wcześniejszych podwyżek cen z nami pozostaną, one pozostaną na wyższym poziomie, ale w skali roku rosnąć nie będą. Dlatego zasadny jest powrót do stóp procentowych na normalnym poziomie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Jerzy Żyżyński, doradca prezesa NBP, wykładowca Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP stopy procentowe inflacja

Eksperci: Inflacja będzie dalej spadać, a obniżki stóp procentowych sprzyjają gospodarce

Kolejna obniżka stóp procentowych była uzasadniona. Uspokoiła ona rynki i wszystko wskazuje, że stopy spadną dalej jeszcze w tym roku, a w przyszłym osiągną poziom ok. 4 proc. - mówili goście audycji „Rządy Pieniądza” w PR24:  prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP inflacja stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna posiedzenie. PKO BP przewiduje obniżenie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu zdecyduje zapewne o obniżce stóp procentowych o 25 pkt. bazowych - uważa główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Jego zdaniem do końca tego roku stopy spadną łącznie o 50 pkt. bazowych, a w pierwszej połowie 2024 r. będą kolejne obniżki. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKO BP Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe NBP inflacja