Polskie Radio
Section05
Rada Polityki Pieniężnej

Eksperci: popyt będzie hamował dlatego przedsiębiorcy zaczną oszczędzać i pilnować kosztów

W kolejnych miesiącach dojdzie do hamowania popytu, nie tylko w Polsce. Będzie więc hamował także nasz eksport. Tymczasem przedsiębiorcy zostają z gigantycznymi zapasami, kupionymi dramatycznie drogo, a ceny na stal, aluminium, plastik zaczęły spadać już wiosną. Dlatego teraz będzie miało miejsce pilnowanie kosztów i hamowanie wzrostu wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja obligacje Rada Polityki Pieniężnej NBP wojna na Ukrainie oszczędności PMI przemysł usługi

Inflacja wyhamowała. Prof. Ancyparowicz: bez dodatkowych impulsów powinna wygasać

- Jeszcze w maju mieliśmy przyrost inflacji miesiąc do miesiąca 1,5 proc., a teraz jest 0,4 proc. Jedna jaskółka wiosna nie czyni, ale jeżeli miesięczne tempo utrzyma się na tym poziomie, to nie będzie nam groziło nakręcanie spirali cen i płac - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Ancyparowicz, była członkini Rady Polityki Pieniężnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej pieniądze inflacja Główny Urząd Statystyczny

Eksperci: w dostawach węgla kluczowa będzie logistyka

Jeśli chodzi o węgiel to najgorsza będzie tegoroczna zima. Za półtora roku ceny będą o połowę niższe jednak teraz przed nami wyzwanie logistyczne, z którym rząd musi sobie poradzić. Co zaś do dopłat do zakupu węgla, to pomoc powinna trafić tylko do naprawdę potrzebujących- mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowej PKO BP i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej węgiel energetyka import transport

Eksperci: widać ograniczanie konsumpcji w obawie przed inflacją

Polacy zaczynają coraz częściej sięgać po tzw. chwilówki, choć na razie jeszcze wiele gospodarstw domowych zużywa zapasy z okresu pandemii. Coraz wyraźniej też ograniczają korzystanie z usług starając się oszczędzać na okres jesieni i zimy. Obawiają się wtedy dalszych wzrostów cen spowodowanych  przede wszystkim podwyżkami cen energii i surowców - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja ceny żywności banki sprzedaż detaliczna

Eksperci: dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce będą zależeć od stanu gospodarki i decyzji EBC

Wypowiedź prezesa NBP o jednej podwyżce stóp procentowych o 0,25 pkt. jest raczej poglądem prywatnym i sama w sobie nie wpłynie raczej na kurs złotego czy decyzje kredytobiorców lub oszczędzających np. w obligacje. Ważniejsza będzie decyzja  Europejskiego Banku Centralnego co do podwyżek stóp w strefie euro - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu ekonomicznego i dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej NBP ebc

Trwa dyskusja o przyczynach inflacji. Prof. Podraza: emocje ponad racjonalnymi argumentami

- Wyborcy popierający PiS uważają, że trzeba tu winić przede wszystkim Putina czy pandemię COVID. Wyborcy PO i innych partii opozycyjnych będą przede wszystkim winili rząd - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Podraza, politolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Sejm inflacja gospodarka polska Rada Polityki Pieniężnej bezrobocie Mirosław Skowron

Eksperci: zakręcenie kurka z gazem przez Rosję zaskoczyło Europę

Możemy inteligentnie dyskutować kiedy nastąpi szczyt inflacji, ale jeśli realnie  nie zaczniemy z nią walczyć, grozi nam ubożenie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz (SGH). Marek Zuber (Akademia WSB) podkreślał, że wiele będzie zależało np. od tego jak długo zostanie utrzymana tarcza antyinflacyjna, ale też od Rosji, której decyzje w jakimś sensie zaskoczyły Europę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej ceny paliw wojna na Ukrainie

Kierwiński o Glapińskim: ten pan nie powinien po zakończeniu swojej kadencji być w NBP

- Jeżeli widzieliśmy, że fala inflacyjna rozpędza się od sierpnia zeszłego roku i rząd czekał pół roku, zanim cokolwiek zaczął robić, to trudno, żebyśmy, jako opozycja, tego nie mówili - stwierdził w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Sejm inflacja gospodarka polska Rada Polityki Pieniężnej bezrobocie Mirosław Skowron Marcin Kierwiński

Piotr Bodył-Szymala o wakacjach kredytowych: pomoc powiązana z potrzebą mieszkaniową

Osoby uprawnione na mocy ustawy będą mogły wnioskować o cztery miesiące tzw. wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023). O wprowadzonych rozwiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Bodył-Szymala ("Monitor Prawa Bankowego").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Sejm inflacja gospodarka polska Rada Polityki Pieniężnej bezrobocie stopy procentowe kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy Mirosław Skowron

Eksperci: przed nami czas obserwacji efektów podwyżek stóp procentowych

Przed nami okres przerwy w podwyżkach stóp procentowych a zarazem czas obserwacji efektów tych dotychczasowych a także tego, jak zareaguje gospodarka. Jednak gdyby dynamika wzrostu inflacji się utrzymywała, to należy spodziewać się dalszych podwyżek stóp. Musimy też stale pamiętać  czynnikach zewnętrznych, tak związanych z energią jak i możliwym ubóstwem żywnościowym na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe wojna na Ukrainie NBP

Prezes NBP: szczyt inflacji wystąpi najprawdopodobniej w wakacje

Według szacunków NBP czynniki wewnętrzne to nie więcej niż 1/4 inflacji, a w 75 proc. inflacja ma charakter zewnętrzny - stwierdził podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak ocenił, szczyt inflacji w Polsce "wystąpi najprawdopodobniej w wakacje".
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej GOSPODARKA ceny paliw ceny żywności inflacja NBP Adam Glapiński

TYLKO U NAS Andrzej Kosztowniak: Europa będzie się musiała nauczyć żyć w najbliższych latach z inflacją

Politycy w Sejmie zgodnie przyznają, że wczorajsza podwyżka stóp procentowych o 0,5 proc. oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej zmierza ku końcowi cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Zdaniem PiS wczorajsza decyzja świadczy o odpowiedzialności RPP, natomiast w ocenie opozycji jest zapowiedzią zbliżającej się recesji.
Zobacz więcej na temat:  stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej Sejm kredyty walutowe Adam Glapiński POLSKA

Eksperci: podwyżki stóp procentowych mają coraz mniejszy wpływ na poziom inflacji. Potrzebne są środki z KPO i poprawa koniunktury w UE

Globalne rynki walutowe oceniają, że kurs USD zbliża się do notowania euro, co może oznaczać, że analitycy spodziewają się, że Europie grozi recesja z powodu cen energii, a to ma wpływ także na kurs złotego. Może to mieć nawet większy wpływ na inflację i notowania złotego niż podwyżki stóp procentowych przez RPP - uważali goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek główna ekonomistka Banku Pocztowego oraz Adam Ruciński prezes firmy doradczej BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej NBP stopy procentowe inflacja

Marcin Porzucek o walce z inflacją: najważniejsza jest ochrona miejsc pracy

- W większości krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które razem z nami w 2004 r. wstępowały do UE, niezależnie, czy jest tam euro, czy mają swoją walutę, czy są tam rządy prawicowe czy lewicowe, to w większości tych krajów jest wyższa inflacja niż w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Sejm inflacja gospodarka polska Antoni Trzmiel Rada Polityki Pieniężnej bezrobocie