Redakcja Polska

Eurostat: stopa bezrobocia w Polsce taka sama jak w Niemczech

03.11.2021 15:49
Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2021 roku wyniosła 3,4 proc. i była taka sama jak w Niemczech. Według danych unijnego urzędu statystycznego, niższy wskaźnik bezrobocia niż Polska zanotowały: Czechy (2,6 proc.), Holandia (3,1 proc.) i Malta (3,1 proc.).
Praca w czasie pandemii - zdjęcie ilustracyjne
Praca w czasie pandemii - zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Halfpoint

Eurostat podał, że liczba bezrobotnych w naszym kraju wyniosła 574 tys. we wrześniu wobec 575 tys. miesiąc wcześniej. W całej UE stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła we wrześniu 6,7 proc. W sierpniu było to 6,9 proc. Z kolei wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 7,4 proc. we wrześniu wobec 7,5 proc. w poprzednim miesiącu.

Z kolei jak prognozuje w opublikowanym we wtorek raporcie Agencja Moody's, polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 5,1 proc., napędzana przez konsumpcję i inwestycje.

W 2022 r. agencja spodziewa się niewielkiego zmniejszenia tempa wzrostu PKB do ok. 4,5 proc. Moody's przewiduje też, że w 2022 r. deficyt sektora finansów publicznych zmniejszy się do 2 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszy się do 56 proc. w tym i 54,1 proc. w przyszłym roku.

Solidne podstawy makroekonomiczne

Komentując raport Moody's, minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że polska gospodarka jest silna dzięki solidnym podstawom makroekonomicznym.

- Pomimo ogromnego wsparcia, jakiego udzieliliśmy przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii, nasz dług publiczny jest umiarkowany i będzie sukcesywnie spadał - powiedział szef resortu finansów.

Dodał, że światowe agencje dostrzegają dynamiczny powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu i stabilność naszych finansów.

- Podkreślają też, że przed Polską rysuje się korzystna perspektywa gospodarcza na najbliższe lata - zaznaczył.

Perspektywa ratingu jest stabilna

W piątek agencja Moody's nie dokonała aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.

We wtorkowym raporcie wśród ryzyk dla Polski agencja wskazała spór Polski z UE dotyczący sądownictwa.

Źródło: DoRzeczy/PAP/dad

Na Łotwie przestanie obowiązywać godzina policyjna

03.11.2021 13:10
Godzina policyjna wprowadzona na Łotwie w październiku, nie będzie przedłużona - zapowiadają łotewskie władze. Jednocześnie rząd w Rydze podał, że większość ograniczeń zostanie utrzymana. Łotwa ma jeden z najwyższych wskaźników zakażeń koronawirusem na świecie.

Polscy polarnicy ruszają na podbój Antarktydy

03.11.2021 13:16
Po czterech dekadach przerwy Polska powraca na mapę wschodniej Antarktydy. Z Warszawy w najbliższych dniach wyruszy specjalna wyprawa naukowa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk jadą w rejon bieguna południowego, by na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Była ona nieczynna przez ponad 40 lat.