Redakcja Polska

Na Łotwie przestanie obowiązywać godzina policyjna

03.11.2021 13:10
Godzina policyjna wprowadzona na Łotwie w październiku, nie będzie przedłużona - zapowiadają łotewskie władze. Jednocześnie rząd w Rydze podał, że większość ograniczeń zostanie utrzymana. Łotwa ma jeden z najwyższych wskaźników zakażeń koronawirusem na świecie.
Audio
  • Na Łotwie przestanie obowiązywać godzina policyjna. Materiał Kamila Zalewskiego
Ryga w trakcie lockdownu - zdjęcie ilustracyjne
Ryga w trakcie lockdownu - zdjęcie ilustracyjne shutterstock.com/Zanna Pesnina

Lockdown na Łotwie został wprowadzony 21 października i potrwa do 15 listopada. Wiąże się z nim szereg ograniczeń w handlu i życiu codziennym. Od 20 do 5 rano obowiązuje również godzina policyjna. Doradca łotewskiego ministra zdrowia Kaspars Berzins poinformował, że wprowadzenie restrykcji pomogło ustabilizować sytuację epidemiczną. Jednak jest ona nadal na tyle trudna, że po zniesieniu lockdownu, większość ograniczeń nadal ma obowiązywać.

Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną wkrótce, ale już teraz wiadomo, że łotewski rząd chce, aby większość usług i wydarzeń była dostępna jedynie po okazaniu certyfikatu covidowego. Dokument nie byłby wymagany w niektórych miejscach, takich jak urzędy pocztowe czy transport publiczny. Ograniczone będą też godziny, w których będzie mogła być wykonywana praca. Dla wszystkich mieszkańców, w tym tych niezaszczepionych, mają być dostępne jedynie sklepy o niewielkiej powierzchni, oferujące produkty pierwszej potrzeby. Pozostałe placówki będą musiały kontrolować przepływ klientów i sprawdzać czy posiadają certyfikaty. Ponadto centra handlowe mają być zamknięte w weekendy i święta. Instytucje kultury będzie można odwiedzać jedynie z certyfikatem covidowym. Również pracownicy będą musieli posiadać dokument potwierdzający szczepienie lub przebycie Covid-19.

Na Łotwie, gdzie jest niespełna 2 mln mieszkańców, ostatniej doby Covid-19 stwierdzono u ponad 2700 osób. To o około 20 procent mniej nowych przypadków niż przed tygodniem.

IAR/dad

PGNiG Upstream Norway uruchomiło złoże Arfugl na Morzu Norweskim

03.11.2021 11:12
PGNiG Upstream Norway, wraz z partnerami, uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim - poinformowała spółka. Z tego źródła będzie pozyskiwać rocznie 0,57 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Jest to ostatni etap realizacji planu zagospodarowania tego złoża.

Wizyta wicemarszałek Sejmu i wiceszefa MSZ w Serbii. Przekażą szczepionki na COVID-19

03.11.2021 12:11
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska rozpoczyna dwudniową wizytę w Serbii. Wspólnie z wiceministrem spraw zagranicznych Szymonem Szynkowskim vel Sękiem przekażą stronie serbskiej 200 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19.

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk: białoruski reżim testuje na ile szczelna jest nasza granica

03.11.2021 12:26
Jesteśmy testowani przez reżim białoruski na ile szczelna jest nasza granica; reakcja naszych żołnierzy pokazała, że jesteśmy w stanie ochronić polską granicę i kontrolujemy, co się na niej dzieje - powiedział w środę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk komentując ostatni incydent na granicy.