Redakcja Polska

Polscy polarnicy ruszają na podbój Antarktydy

03.11.2021 13:16
Po czterech dekadach przerwy Polska powraca na mapę wschodniej Antarktydy. Z Warszawy w najbliższych dniach wyruszy specjalna wyprawa naukowa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk jadą w rejon bieguna południowego, by na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Była ona nieczynna przez ponad 40 lat.
Audio
  • Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wyjeżdżają w tych dniach w rejon bieguna południowego. Przygotował Wojciech Cegielski (IAR)
Antarktyda - zdj. ilustracyjne
Antarktyda - zdj. ilustracyjne Shutterstock/Christopher Wood

Na Antarktydzie polscy polarnicy chcą rozpocząć ważne badania Ziemi. Kierownik wyprawy profesor Marek Lewandowski podkreśla, że Oaza Bangera, gdzie znajduje się polska stacja, jest jednym z najlepszych miejsc do kompleksowych badań. - Jest to unikalne miejsce na Ziemi, skąd można obserwować strukturę jądra Ziemi w sposób nieskażony ani działalnością człowieka, ani falami sejsmicznymi indukowanymi przez ocean. Jest to po prostu zwierciadło do wnętrza ziemi - podkreśla profesor Marek Lewandowski w rozmowie z podkastem "Świat".

Stacja imienia Dobrowolskiego została wybudowana przez Rosjan i przejęta przez Polskę w 1959 roku. Od 1979 roku nie prowadzono w niej badań. Polarnicy chcą ją na nowo uruchomić i postawić tam zasilaną energią słoneczną automatyczną instalację pomiarową. Stacja będzie w ten sposób sama wykonywać obliczenia i przesyłać wyniki do Warszawy.

Polarnicy będą płynąc na miejsce statkiem. Dotrą do stacji za dwa miesiące, na początku stycznia przyszłego roku. Badania będą prowadzić przez kolejne dwa miesiące, by wrócić do Polski wiosną. Cała czwórka to doświadczeni naukowcy, którzy mają za sobą wyprawy w podobne rejony świata.

O szczegółach ekspedycji informuje w najnowszym odcinku podkast Polskiego Radia, zatytułowany "Świat".

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Antarktyda badania NAUKA

We Lwowie po raz 18. zapłonęło „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”

03.11.2021 12:25
W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 18. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło około 20 tysięcy zniczy, zakupionych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z powodu pandemii koronawirusa Konsulat Generalny RP zorganizował akcję w ścisłym reżimie sanitarnym.

30 lat temu powstało Polonijne Centrum Nauczycielskie

03.11.2021 13:00
Powołane zostało przez Ministra Edukacji Narodowej 1 listopada 1991 roku, a zadaniem tej jednostki oświatowej jest merytoryczne i metodyczne wspomaganie nauczycieli spoza granic RP, uczących języka polskiego i innych przedmiotów w języku polskim.  

Już po raz dziesiąty można bezpłatnie zwiedzić największe rezydencje królewskie w Polsce

03.11.2021 12:20
W ramach akcji "Darmowy listopad" swoje zbiory udostępni aż osiem dawnych rezydencji królewskich – m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Wilanów, a także Zamek na krakowskim Wawelu.