Redakcja Polska

Przekop Mierzei Wiślanej. Marek Gróbarczyk podał datę otwarcia kanału żeglugowego

05.04.2022 14:44
Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował, że otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września tego roku. - To inwestycja o charakterze przełomowym - mówił na konferencji prasowej.
Stan budowy przekopu Mierzei Wiślanej na styczeń 2022 roku.
Stan budowy przekopu Mierzei Wiślanej na styczeń 2022 roku.Z.Gryglas/twitter

- 17 września zostanie otwarty kanał i przepłyną nim pierwsze jednostki - powiedział Marek Gróbarczyk.

Jak zaznaczył, data otwarcia inwestycji jest symboliczna.

Nie tylko budowa kanału, ale też infrastruktury

Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km, z czego ok. 2,5 km stanowi odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał i cały tor wodny będą miały 5 m głębokości.

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej trwa od 2020 roku. Ma ona umożliwić wypłynięcie na Bałtyk jednostek z pominięciem Cieśniny Piławskiej w Rosji.


PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/ho

Marcin Horała: CPK to projekt cywilny, ale niezbędnym też z punktu widzenia militarnego

05.04.2022 09:48
Centralny Port Komunikacyjny jest projektem cywilnym, ale niezbędnym również z punktu widzenia militarnego - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Inwestycja zwiększy przepustowość, zdolność do przerzutu do Polski wojsk w razie zaostrzania sytuacji międzynarodowej - dodał.

"Polska jest wstrząśnięta zbrodnią w Buczy". Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim

05.04.2022 11:34
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował o rozmowie telefonicznej prezydentów Polski i Ukrainy, do której doszło w poniedziałek wieczorem.

Prorosyjska parada w Berlinie. Ambasador Ukrainy: jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby?

05.04.2022 14:10
Masakra w Buczy wstrząsnęła światem. Ale w Berlinie przez miasto przejechała kolumna z powiewającymi flagami radzieckimi, odegrano hymn rosyjski. "Na miłość boską, jak mogliście pozwolić na tę paradę hańby w środku Berlina?" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Melnyk do burmistrz Franziski Giffey.