Redakcja Polska

79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19.04.2022 14:05
Powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, była to odpowiedź na niemiecką akcję ostatecznej likwidacji getta.
Audio
  • 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Powstańcy z getta warszawskiego  fotografia z Raportu Stroopa
Powstańcy z getta warszawskiego / fotografia z Raportu StroopaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Niemiecki plan zakładał zagładę europejskich Żydów. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie, do 16 maja. Do morderczej, nierównej walki stanęło - według różnych szacunków - od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza. Mieli przeciwko sobie dwa tysiące dobrze uzbrojonych niemieckich żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych.

W 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje jubileuszową edycję akcji „Żonkile”. Na ulicach Warszawy po raz dziesiąty można spotkać wolontariuszy rozdających papierowe żonkile. W ten sposób Muzeum rozpowszechnia wiedzę o pierwszym miejskim powstaniu w okupowanej przez Niemców Europie. Jak mówi  Zygmunt Stępiński, dyrektor POLIN, tegoroczna akcja jest bardzo szeroka, rozdanych będzie 368 tysięcy żonkili, bo tylu Żydów mieszkało i żyło w Warszawie przed wojną.

- W akcji bierze udział ponad tysiąc wolontariuszy, ponad 5 tysięcy szkół, ponad tysiąc bibliotek publicznych w całym kraju. Plus akcja międzynarodowa w Izraelu i Stanach Zjednoczonych – dodaje Zygmunt Stępiński.

Żonkil jest symbolem powstania w getcie warszawskim na pamiątkę jednego z przywódców powstania, który przeżył zryw - Marka Edelmana. Edelman każdego roku składał bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

IAR/ep

 

Polska Fundacja Narodowa finansowo i logistycznie wsparła akcję "Paczka na Kresy"

19.04.2022 09:48
Polska Fundacja Narodowa finansowo i logistycznie wsparła akcję "Paczka na Kresy" - poinformował we wtorek Temistokles Brodowski z PFN. Paczki trafiające od wielu lat do Polaków z Kresów, w tym roku zostaną przekazane ukraińskim uchodźcom wojennym - podał.

Rosjanie rozpoczęli ofensywę na wschodzie Ukrainy. Wiele miast pod ostrzałem

19.04.2022 10:43
Wojska rosyjskie zaktywizowały działania ofensywne na wschodzie i południu Ukrainy -  informuje w raporcie sytuacyjnym we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Polska gotowa leczyć ukraińskich żołnierzy. Premier: szpitale mogą przyjąć tysiące rannych

19.04.2022 13:55
"Jesteśmy gotowi do przyjęcia co najmniej 10 tysięcy żołnierzy, jeśli będzie taka konieczność" - zadeklarował premier. Wyraził jednocześnie nadzieję, że "nie będzie to aż tak straszne żniwo wojny".