Redakcja Polska

Wojsko kupi śmigłowce wielozadaniowe AgustaWestland AW149

30.06.2022 15:05
Polskie Wojsko dostanie nowe śmigłowce. Będą to maszyny wielozadaniowe w kilku wariantach, m.in. do zadań bojowych, dowodzenia i walki elektronicznej. Resort chce kupić sporą liczbę tych śmigłowców, mówi się o ponad 30 sztukach.
AgustaWestland AW149
AgustaWestland AW149Oren Rozen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

W piątek w Świdniku szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w uroczystości podpisania umowy na dostawę wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych. Zapowiedź kupna tych maszyn padła na odprawie kierowniczej kadry MON z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 23 czerwca. Minister Mariusz Błaszczak mówił wtedy, że trzeba wzmacniać potencjał obronny polskiego wojska. Wymienił wtedy także zakup wielozadaniowych śmigłowców z fabryki w Świdniku.

MON informuje w komunikacie, że umowa przewiduje dostawę 32 śmigłowców AW149 wraz z pakietem logistycznym (zapasem części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzętu na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców) i szkoleniowo-symulatorowym (kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego).

Dostawy śmigłowców zostaną zrealizowane w latach 2023-2029.

Śmigłowce AW149, dostosowane do potrzeb polskich Sił Zbrojnych, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.

Śmigłowce będą wykorzystywane zarówno do trransportu żołnierzy, jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.

Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów w dzień i w nocy. Jego maksymalny zasięg, to 958 kilometrów. Może zabrać na pokład 19 pasażerów. Załogę stanowią 2 osoby, ale podstawowe zadania mogą być realizowane przez jednego pilota.


IAR/dad

NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji

30.06.2022 08:37
NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Drugiego dnia szczytu w Madrycie zapadły decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia, a Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Prezydent USA Joe Biden poinformował o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. 

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy chwali polskie armatohaubice Krab. "Z powodzeniem działają na froncie"

30.06.2022 10:45
Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie – oświadczył w środę na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

Dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce. Zbigniew Rau: to początek tworzenia stałych baz

30.06.2022 14:56
- Utworzenie stałego dowództwa w Polsce piątego korpusu amerykańskiej armii to początek do tworzenia stałych baz - powiedział w Madrycie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Decyzję o stałej, amerykańskiej obecności w Polsce ogłosił wczoraj prezydent Joe Biden.