Polskie Radio
Section05
szczyt NATO 2022

"Demokracja jest punktem odniesienia". Macierewicz o przywództwie USA w świecie

- Ameryka podejmuje działania zbrojne nie ze względu przede wszystkim na swój interes finansowo-globalny. Bardzo istotny jest element ideowy. Przekonanie, że struktura demokratyczna jest jedyną sprawiedliwą, którą pozwala na uczciwy rozwój społeczeństw - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON, wiceprezes PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Rosja wojna 2022 szczyt NATO 2022 polityka USA Ukraina ŚWIAT

Szwecja i Finlandia w NATO. Cielma: to naprawdę zaboli Rosjan

- Morze Bałtyckie stanie się dużo bardziej przewidywalnym obszarem w zakresie bezpieczeństwa. Będą mogły powstać bardziej efektywne założenia ewentualnego przyjścia z pomocą Litwie, Łotwie i Estonii. Północ, rejon Murmańska, Flota Północna z okrętami atomowymi znajdą się pod presją NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa"). Sejm uchwalił dwie ustawy, w których wyraził zgodę, aby prezydent Andrzej Duda ratyfikował akcesję Finlandii i Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Finlandia szczyt NATO 2022 ŚWIAT

Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim. "Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest bezpiecznie"

Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcą Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzili przesmyk suwalski. - Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej, spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO - powiedział w Szypliszkach Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo prezydent Andrzej Duda NATO Litwa szczyt NATO 2022

Szwecja i Finlandia dołączą do NATO. Pietrzak: zyskujemy silnych, solidnych sojuszników

- Potrzebne jest naszej stronie Europy takie wsparcie. Szwecja i Finlandia to bardzo solidne państwa, społeczeństwa dosyć rozumne, w dodatku niezależnie od NATO prowadziły swoją, bardzo mocną politykę jakiegoś militarnego traktowania rosyjskiego zagrożenia, tak że są dosyć dobrze uzbrojone - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, komentator, publicysta i satyryk, komentując decyzję tych państw o dołączeniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Pietrzak Antoni Trzmiel NATO szczyt NATO 2022 Europa ŚWIAT Madryt

Prezydenci Polski i Litwy na przesmyku suwalskim. "Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest bezpiecznie"

Prezydent Andrzej Duda wraz z przywódcą Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzili przesmyk suwalski. - Przyjechaliśmy, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej, spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO - powiedział w Szypliszkach Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prezydent Andrzej Duda NATO Litwa szczyt NATO 2022

"Strategiczna porażka Putina". Krysztopa o akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

- Samo otwarcie drzwi do NATO dla Szwecji i Finlandii stanowi historyczną zamianę, która jest dowodem strategicznej porażki Władimira Putina, już niezależnie od ostatecznego wyniku wojny na Ukrainie - ocenił na antenie Polskiego Radia 24  Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem "Debaty dnia" był również Piotr Kusznieruk z "Dziennika Trybuna". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Cezary Krysztopa POLSKA polityka Europa NATO szczyt NATO 2022 bezpieczeństwo

Artur Bilski: siłą NATO jest siła poszczególnych krajów

- Pamiętajmy, że NATO jest przede wszystkim sojuszem obronnym, art. 5 paktu nie jest uruchamiany z automatu, to nie jest tak, że jeśli wystąpi zagrożenie, to zaraz wszyscy przyjdą nam z pomocą. Trzeba też pamiętać o art. 3 traktatu, który wyraźnie mówi, że każda ze stron musi zadbać o własne bezpieczeństwo, inwestować we własne siły zbrojne - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Bilski, ekspert ds. bezpieczeństwa (think tank Nobilis Media).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Madryt szczyt NATO 2022 Finlandia Szwecja Tadeusz Płużański

Ryszard Czarnecki: NATO nie zabrakło odwagi, zabrakło jej UE

- Minęła ostatnio 28. rocznica podpisania porozumienia o współpracy UE - Rosja. NATO potrafiło na szczycie w Madrycie zerwać pępowinę z Rosją, a szefowa KE Ursula von der Layen broni obecności Rosji na szczycie G20, który ma odbyć się w Indonezji - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie Rosja NATO szczyt NATO 2022 Ryszard Czarnecki ŚWIAT Europa wojna 2022

Prezydent Duda dla BBC: po szczycie NATO wyraźnie odczuwamy wzmocnienie naszego bezpieczeństwa

W wywiadzie dla brytyjskiej stacji BBC News prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z decyzji podjętych na szczycie NATO w Madrycie. - Mogę powiedzieć z satysfakcją: tak, dzisiaj wyraźnie odczuwamy wzmocnienie naszego bezpieczeństwa - podkreślił, wskazując m.in. na decyzję o ulokowaniu w Polsce dowództwa V Korpusu Armii USA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prezydent Andrzej Duda NATO szczyt NATO 2022 wojna 2022 Europa Rosja Ukraina Wojsko Polskie bezpieczeństwo

Spotkanie Ławrowa z polskimi dyplomatami. Sakiewicz: nie chodziło o współpracę, ale o podległość

- Dokumentów pokazujących, że nie był to przypadek, błąd czy wyskok polityka czy urzędnika jest za dużo. To była świadoma decyzja, że Polska staje się częścią tego, co Jarosław Kaczyński nazwał kondominium zarządzanym przez Rosję i Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (red. naczelny "Gazety Polskiej").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Madryt szczyt NATO 2022 Michał Rachoń Tomasz Sakiewicz

Pęk o spotkaniu Ławrowa i Sikorskiego: polityka rządu Tuska była sprzeczna z polską racją stanu

- Spotkanie ministra spraw zagranicznych Rosji Sergieja Ławrowa z polskimi ambasadorami, gdzie wygłosił on wykład, jak prowadzić politykę zagraniczną, było czymś wręcz niebywałym. Przerażenie ogarnia, jak daleko można się posunąć w czymś, co dziś można określić jako strategiczny błąd - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Madryt szczyt NATO 2022 Michał Rachoń

Marcin Kierwiński o szczycie NATO: nasza agenda powinna być bardziej ambitna

- Zamiast dowództwa wolałbym 20 czy 30 tys. żołnierzy amerykańskich na wschodniej flance NATO (...). Tu chodzi o ambicje polskiej delegacji - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), komentując ustalenia madryckiego szczytu państw NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Madryt szczyt NATO 2022 Marcin Kierwiński Mirosław Skowron