Redakcja Polska

Polska chce obłożyć cłem import rosyjskiej ropy. Jest wniosek do UE

02.07.2022 16:27
Polska złożyła w Brukseli wniosek o wprowadzenie unijnych ceł na import rosyjskiej ropy. Ich wprowadzenie nie będzie wymagało jednomyślnej zgody państw członkowskich, a jedynie większości kwalifikowanej. Nowe taryfy mają sprawić, że zachowane zostaną warunki równej konkurencji na unijnym rynku paliw.
Stany Zjednoczone planują nałożenie pułapu cenowego na rosyjską ropę.
Stany Zjednoczone planują nałożenie pułapu cenowego na rosyjską ropę.Oil and Gas Photographer/ Shutterstock

Propozycja ma związek z decyzją państw członkowskich na szczycie UE o wprowadzeniu embarga na rosyjska ropę. Zostały z niego wyłączone trzy unijne kraje: Czechy, Słowacja i Węgry. W efekcie mają dostęp do tańszej, rosyjskiej ropy transportowanej rurociągami, podczas gdy inne kraje muszą płacić średnio ok. 30 proc. więcej, kupując surowiec na globalnych rynkach.

Dochody z ceł na wsparcie Ukrainy

"UE powinna wprowadzić cła na import rosyjskich paliw kopalnych. Nie powinno to być cło ad valorem, ale specyficzne, powiązane z globalnymi cenami paliw kopalnych, aby zachęcić do importu z alternatywnych kierunków. Ponadto powinien zostać wprowadzony dodatkowy mechanizm nie tylko gwarantujący, że wielkości importu nie przekraczają wielkości z ostatnich lat, ale również zachęcający do ich stopniowego zmniejszania" - pisze Polska w dokumencie, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Ma to być zachętą do odcięcia zależności od Rosji i dywersyfikacji źródeł dostaw. Dochody z ceł mogłyby być przeznaczone przede wszystkim na projekty związane z transformacją energetyczną na Ukrainie, zapewnienie środków na wsparcie Ukrainy po zakończeniu wojny, a także zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa sektora energetycznego w UE.

Propozycja ma duże szanse przyjęcia

Z nieoficjalnych informacji wynika, ze propozycja ma duże szanse na przyjęcie. Gdyby Czechy, Słowacja i Węgry złożyły wobec niej sprzeciw, nie wystarczałoby to, żeby została zablokowana. Obecnie trwają negocjacje w Brukseli nad projektem.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział, że chodzi o zagwarantowanie równych warunków rynkowych dla wszystkich państw UE.

- Cło byłoby elementem równoważącym przewagę konkurencyjną rafinerii czeskich, słowackich i węgierskich, które korzystają z rosyjskiej ropy. Ważne jest także z powodów etycznych, tak aby ci, którzy korzystają z tańszej rosyjskiej ropy, przeznaczali wynikające z tego faktu korzyści na udział w kosztach związanych z wojną - podkreślił Andrzej Sadoś.


IAR/PAP/PR24/dad

Europa musi zerwać z "ruskim mirem". Raport ETC: należy zająć się bezpieczeństwem energetycznym

26.05.2022 13:10
Musimy zablokować import zasobów energetycznych, stanowiących 57 proc. rosyjskiego eksportu. Kupując rosyjski węgiel, ropę naftową i gaz, Europejczycy pośrednio finansują wojnę Putina - pisze Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z nowego raportu europejskiej Komisji ds. Transformacji Energetycznej wynika, że import gazu można ograniczyć o co najmniej 50 proc. w ciągu roku, a dalsze redukcje zależą od zmian w zachowaniach konsumentów i przedsiębiorstw.

Szef PERN o bezpieczeństwie energetycznym: rozbudowaliśmy nasze pojemności na ropę i paliwa

28.06.2022 15:06
Prezes PERN, podmiotu strategicznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, podkreślił, że do odbioru ropy naftowej dostarczanej przez Morze Bałtyckie przygotowany jest zarówno Naftoport, podmiot Grupy PERN, jak również rozbudowana w ostatnich latach infrastruktura magazynowa przeznaczona na surowiec. Zaznaczył przy tym, iż spółka ta kontynuuje jednocześnie rozbudowę i modernizację baz paliwowych.