Redakcja Polska

Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Szef MAEA ostrzega: sytuacja jest ekstremalnie poważna

03.08.2022 13:00
Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi alarmuje, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie jest "całkowicie poza kontrolą", a każdego dnia zagrożenie narasta. Elektrownia została opanowana przez Rosjan, którzy nie dopuszczają do niej międzynarodowych ekspertów. 
Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Szef MAEA: każda zasada bezpieczeństwa nuklearnego została pogwałcona
Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Szef MAEA: każda zasada bezpieczeństwa nuklearnego została pogwałconaANDREY BORODULIN/AFP/East News

- Każda zasada bezpieczeństwa nuklearnego została pogwałcona - powiedział Grossi, oceniając, że sytuacja jest "ekstremalnie poważna i niebezpieczna". Wezwał Rosję i Ukrainę, by umożliwiły wizytę ekspertom, aby uniknąć awarii jądrowej.

Największa elektrownia na Ukrainie

Elektrownia jest obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich, ale pracują w niej Ukraińcy, co prowadziło czasami do napięć i aktów przemocy - podał Sky News.

- MAEA utrzymuje w pewnym zakresie kontakt z pracownikami, ale jest on zawodny i przerywany - powiedział Grossi. Podkreślił również, że zakłócone zostały dostawy sprzętu i części zamiennych do elektrowni, przez co "nie ma pewności, że dostaje ona wszystko, czego potrzebuje".

- To wszystko są rzeczy, które nigdy nie powinny się dziać w żadnym ośrodku nuklearnym - podsumował szef MAEA.

"Szczyt nieodpowiedzialności" 

Władze Ukrainy zarzucały wcześniej Rosji, że jej wojska stacjonują i składują sprzęt na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał w poniedziałek działania Rosji "szczytem nieodpowiedzialności" i oskarżył Moskwę o wykorzystywanie największej elektrowni atomowej Ukrainy jako "tarczy nuklearnej" w atakach na siły ukraińskie.

 

PAP/dad

Zapadła decyzja o dalszej obecności OBWE w Kijowie. Minister Rau: Ukrainie potrzeba wsparcia

03.08.2022 11:20
Zapadła decyzja o kontynuowaniu obecności OBWE w Kijowie wbrew intencjom Rosji, zawarto stosowne porozumienie z władzami Ukrainy - powiedział w środę w podrzeszowskiej Jasionce, po powrocie z Ukrainy, szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

"Schroder to herold imperium i głos przy dworze Putina". Doradca Zełenskiego ostro o byłym kanclerzu

03.08.2022 15:37
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder to "herold imperium" rosyjskiego - oświadczył w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Ocenił, że Rosja "zaprasza do kapitulacji", popełniając jednocześnie "barbarzyńskie zbrodnie" na Ukrainie.

"Foreign Affairs": NATO może zrobić więcej dla Ukrainy, nie wchodząc w otwarty konflikt z Rosją

04.08.2022 08:10
NATO może zrobić więcej, by pomóc Ukrainie bronić się przed rosyjską inwazją, bez ryzykowania otwartym konfliktem między Sojuszem a Rosją - przekonuje na łamach "Foreign Affairs" amerykański politolog Dan Altman. Zaznacza, że jednym z takich działań powinno być pozwolenie na to, by żołnierze sojuszniczych wojsk mogli dobrowolnie walczyć na Ukrainie.