Redakcja Polska

W lipcu stopa bezrobocia nadal na niskim poziomie. Znamy nowe dane GUS

24.08.2022 14:00
Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc. tak jak w czerwcu - podał Główny Urząd Statystyczny. To nadal rekordowo niski poziom. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc.

- Nie powinno być tąpnięcia. Po okresie prac sezonowych czy ewentualnego spowolnienia nie będzie to sytuacja w żaden sposób dramatyczna, tylko taka, jak była przed pandemią - mówiła wcześniej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ostatni raz w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych - 699 tys. - zarejestrowanych było w lipcu 1990 r.

Ukraińcy w Polsce

"W związku z trwającą wojną w Ukrainie nadal obserwowano znaczny napływ nowo rejestrujących się cudzoziemców (choć był on niższy niż w poprzednich miesiącach). Wśród ogółu nowo zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu br. cudzoziemcy stanowili 7,1 proc. wobec 0,4 proc. przed rokiem" - podał dziś także GUS. 

Bezrobocie wg BAEL spada

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w II kw. 2022 r. 2,6 proc. wobec 3,1 proc. w I kw. - podał również GUS. 

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w II kw. 2022 roku 57,9 proc., wobec 58,0 proc. w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,4 proc. wobec 56,2 proc. w I kw. 

Wzrost nowych zamówień

Nowe zamówienia w przemyśle w lipcu 2022 r. wzrosły o 29,8 proc., po wzroście o 16,8 proc. rdr miesiąc wcześniej, podał także GUS. 

W ujęciu miesięcznym zamówienia w lipcu wzrosły o 4,8 proc. po spadku o 3,5 proc. miesiąc wcześniej.

"Nowe zamówienia wzrosły w większości badanych działów, z wyjątkiem produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (gdzie notowano spadek o ok. 9%). Najbardziej zwiększyły się one w podmiotach specjalizujących się w produkcji odzieży (ponad dwukrotnie), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o ok. 55%) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o ok. 47%). Większy od przeciętnego w badanych przedsiębiorstwach był także wzrost nowych zamówień w produkcji wyrobów z metali oraz pozostałego sprzętu transportowego" - podał GUS w komunikacie.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Wydajność pracy

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-lipiec 2022 r. wzrosła w skali roku o 11,3 proc., przy zatrudnieniu wyższym o 1,4 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 11,1 proc.

IAR/PAP/PR24/ho

Zobacz więcej na temat: bezrobocie inflacja gus

Amerykanie coraz chętniej kupują polskie okna. Eksport wzrósł dwukrotnie

20.08.2022 09:28
Wartość eksportu okien i drzwi z Polski do Stanów Zjednoczonych zwiększyła się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku o 106 proc. do ponad 26 mln euro w porównaniu do takiego samego okresu rok wcześniej - poinformowało Centrum Analiz Branżowych (CAB).

ONZ: od lipca przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tys. ton ukraińskiej żywności

21.08.2022 13:15
Od 1 sierpnia przez Morze Czarne wyeksportowano 650 tysięcy ton ukraińskiej żywności - poinformował Antonio Guterres. Sekretarz generalny ONZ odwiedził tam centrum koordynacyjne, które nadzoruje transport zboża przez Morze Czarne.

Polska pomoc dla Ukrainy to 10 mld zł od społeczeństwa i 7 mld w sprzęcie wojskowym

22.08.2022 09:59
Według szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez polskie społeczeństwo przekracza 10 mld zł, a wsparcie w przekazanym sprzęcie wojskowym to ponad 7 mld zł.