Redakcja Polska

Amerykanie coraz chętniej kupują polskie okna. Eksport wzrósł dwukrotnie

20.08.2022 09:28
Wartość eksportu okien i drzwi z Polski do Stanów Zjednoczonych zwiększyła się w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku o 106 proc. do ponad 26 mln euro w porównaniu do takiego samego okresu rok wcześniej - poinformowało Centrum Analiz Branżowych (CAB).
CAB: eksport okien i drzwi do Stanów Zjednoczonych urósł w tym roku dwukrotnie
CAB: eksport okien i drzwi do Stanów Zjednoczonych urósł w tym roku dwukrotnie Pixabay/Pexels

- Choć utrzymanie tak wysokiej dynamiki wzrostu eksportu do USA może okazać się bardzo trudne, to jestem przekonany, że sezon 2022 zakończy się bardzo dużymi wzrostami w sprzedaży polskiej stolarki w tym kraju. Nawet wzrost na poziome 60-70 proc. na zakończenie tego roku będzie oznaczał duży sukces, a Stany Zjednoczone awansują o kilka pozycji na liście największych odbiorców polskich okien i drzwi - ocenił główny analityk CAB Maksymilian Miros.

Największymi eksporterami okien i drzwi do USA są: Kanada, Chiny oraz Brazylia, a spośród europejskich krajów: Włochy, Niemcy i Polska. Według CAB na zakończenie roku 2022 nasz kraj ma duże szanse wyprzedzić Niemcy i zostać europejskim wiceliderem eksportu stolarki otworowej do Stanów Zjednoczonych.

Jak wynika z danych zebranych przez Centrum Analiz Branżowych, Stany Zjednoczone znajdują się w drugiej dziesiątce najpopularniejszych kierunków eksportowych dla polskich producentów. Wartość sprzedaży rodzimych okien i drzwi w USA wyniosła w 2021 roku ok. 40 mln euro, co oznaczało wzrost o 13 proc. względem sezonu 2020. Najwięcej sprzedaliśmy tam okien i drzwi z tworzyw sztucznych oraz z aluminium; znacznie mniej popularne eksportowo są produkty ze stali i z drewna.


IAR/PAP/dad

"Washington Post" wymienia pięć największych porażek służb specjalnych Rosji przed inwazją na Ukrainę

19.08.2022 16:33
Niedocenienie woli oporu Ukraińców czy spędzanie przez rosyjskich agentów ostatnich dni poprzedzających inwazję na szukaniu zakwaterowania w Kijowie, to dwa z pięciu największych błędów służb specjalnych Rosji, o których po wielomiesięcznym śledztwie napisali dziennikarze "Washington Post".

Polscy harcerze w Szkocji ruszyli na pomoc Ukrainie

19.08.2022 20:00
To opowieść o tym, jak jeden mały apel przerodził się w wielką ogólnonarodową, a nawet międzynarodową zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez wojnę Ukraińców.

Ukraina wciąż może liczyć na wsparcie USA. Jest jasna deklaracja Blinkena

20.08.2022 08:47
- Joe Biden pokazał jasno, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Ocenił też, że wojska ukraińskie "skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".