Redakcja Polska

Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. "Jest pozytywny odzew"

30.11.2022 10:51
- Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Wiceminister Mularczyk: będziemy szerzyć temat polskich strat wojennych również poprzez popkulturę
Wiceminister Mularczyk: będziemy szerzyć temat polskich strat wojennych również poprzez popkulturęArchiwum Cyfrowe NAC

Pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że Polska prześle noty dyplomatyczne do blisko 50 państw należących do UE, NATO i Rady Europy, w których informuje o podstawach prawnych, faktycznych i moralnych wystąpienia o odszkodowania wojenne od Niemiec za II wojnę światową.

We wtorek wiceszef MSZ powiedział PAP, że w kilkunastu krajach ambasadorowie polscy przedstawili noty werbalne w tej sprawie w poszczególnych krajach, m.in. w Serbii, Szwajcarii, Węgrzech, Irlandii, Francji, Chorwacji, Mołdawii, Estonii, Portugalii, Włoszech, Norwegii i Luksemburgu.

- Systematycznie będziemy informowali o doręczaniu tych not w poszczególnych stolicach. Można powiedzieć, że w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, podkreśla się dość powszechnie wielkie straty wojenne naszego kraju - straty ludzkie, straty materialne. Jest wielkie zainteresowanie tą problematyką. Odzew jest pozytywny i pokazuje jak wiele takich spraw jest nieuregulowanych w okresie powojennych i jak wiele krajów ma różnego rodzaju problemy wynikające z braku właściwych regulacji po II wojnie światowej, w szczególności wynikających z powstania dwubiegunowego podziału świata po II wojnie światowej, podziału za Żelazną Kurtyną, który uniemożliwił uregulowanie w sposób właściwy tej tematyki w relacjach z Niemcami - powiedział Mularczyk.

Zaznaczył, że chodzi tu nie tylko o Polskę, ale też o inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, a także niektóre kraje Europy Zachodniej. - I również powstaje pewnego rodzaju zainteresowanie współpracą na poziomie eksperckim, historycznym - podkreślił, zastrzegając, że na razie nie informuje, które kraje takie zainteresowanie wyrażają.

Nieuregulowane kwestie

- Spływają informacje ze spotkań ambasadorów w ministerstwach spraw zagranicznych poszczególnych krajów i jest to dla mnie potwierdzenie, że ta inicjatywa była, przynajmniej w mojej ocenie, inicjatywą celną i słuszną, ponieważ pokazała, że nie tylko Polska ale też wiele innych krajów europejskich ma różnego rodzaju sprawy, które są nieuregulowane w relacjach wynikające z faktu wojny. I myślę, że jest to ważny sygnał dla społeczności międzynarodowej, że II wojna światowa nie tylko dotknęła Polski - powiedział Mularczyk.

Podał, że "problematyka rozliczeń z przeszłością jest ważnym elementem polityki w wielu krajów i stąd polskie stanowisko spotkało się w większości krajów ze zrozumieniem i akceptacją". - Nawet padły tu ze strony przedstawicieli, z którymi rozmawialiśmy, propozycje mediacji, negocjacji, pomiędzy Polską i Niemcami. Jednak na chwilę obecną nie chcę tych państw wskazywać - dodał Mularczyk.

Wiceminister przekazał ponadto, że 6 i 7 grudnia wybiera się z wizytą do Berlina. Podkreślił jednocześnie, że agenda spotkań jest dopiero przygotowywana i jest zbyt wcześnie, by rozmawiać o planowanych tam spotkaniach. 


PAP/dad

Wicepremier Piotr Gliński krytykuje część krajów UE za niedostateczne wsparcie Ukrainy

29.11.2022 17:03
Wicepremier Piotr Gliński skrytykował część unijnych krajów za niedostateczną pomoc przekazywaną Ukrainie. Szef resortu kultury mówił o tym w Brukseli, po unijnej naradzie ministerialnej poświęconej między innymi wspieraniu Ukrainy.

KE zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z KPO. Piotr Müller wyjaśnia

30.11.2022 09:37
- Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

USA i Unia Europejska pomogą Ukrainie odbudować energetykę. Projekt koordynuje Polak

30.11.2022 14:30
Zachód zapewni Ukrainie sprzęt niezbędny do przetrwania zimy po serii ataków rakietowych Rosji mających odebrać Ukraińcom energię i ciepło pomimo ich sukcesów na froncie. Pomoc jest koordynowana przez Wspólnotę Energetyczną pod wodzą Polaka - zauważa serwis biznesalert.pl.