Redakcja Polska

50 tysięcy euro za uchwałę w europarlamencie? Dominik Tarczyński ujawnił cennik grupy korupcyjnej

23.01.2023 13:47
Europejskie i światowe media każdego dnia ujawniają nowe wątki skandalu korupcyjnego w Parlamencie Europejskim, którego główną bohaterką jest była wiceprzewodnicząca PE Greczynka Eva Kaili. W aferę znaną jako Katargate zamieszani są jednak także inni wysoko postawieni politycy, głównie z Włoch i Belgii. Poseł Dominik Tarczyński zbiera materiały, które mogą wskazywać, że część eurodeputowanych zamieszanych w skandal korupcyjny, brała udział w trwających przez kilka ostatnich lat atakach na Polskę w PE.
Dominik Tarczyński pokazał przelewy na 60 mln dolarów
Dominik Tarczyński pokazał przelewy na 60 mln dolarówYoutube/TVP Info

Grecka socjalistka Kaili została aresztowana przez belgijską policję 9 grudnia 2022 roku pod zarzutem przyjmowania ogromnych łapówek od Kataru. W domu Kaili w Brukseli znaleziono pieniądze - 150 tys. euro w gotówce.

Jak donosi portal niezalezna.pl, w ostatnich dniach media hiszpańskie w serii tekstów zainteresowały się przewodniczącym europarlamentarnej komisji LIBE, z której wyszło większość projektów rezolucji uderzających w Polskę w ostatnich latach, Juanem Fernando Lopezem Aguilarem. Ujawniono nagrania, na których widać, jak w komisji, w której głosowano zniesienie wiz dla Katarczyków, posiedzenie przerwano, a Eva Kaili i Mark Tarabella - główni bohaterowie afery - podchodzili do Aguilara i - w ocenie portalu niezalezna.pl - przekazywali mu instrukcje.

- Dzisiaj rano opublikowano szokujący materiał z nagrania komisji, którą prowadził poseł Aguilar. To znany w Polsce człowiek, jeden z najbardziej zaangażowanych w akcje przeciwko Polsce. To Lopez Aguilar pytał podczas spotkania z opozycją polską, co "jeszcze możemy zrobić", mówił o "obaleniu polskiego rządu", a Radosław Sikorski zwracał mu wówczas uwagę "na polskich dziennikarzy" - tłumaczył w TV Republika Dominik Tarczyński.

Tarczyński mówił także o innym z europosłów, który ma zarzuty przyjęcia 140 tys. euro za rezolucję przeciwko Algierii. - To pokazuje, że były działania nie tylko prokatarskie czy promarokańskie, ale też antyalgierskie, miały też miejsce działania antypaństwowe - tłumaczył w niedzielę w TV Republika eurodeputowany.

Tarczyński mówił także o innym z europosłów, który ma zarzuty przyjęcia 140 tys. euro za rezolucję przeciwko Algierii. - To pokazuje, że były działania nie tylko prokatarskie czy promarokańskie, ale też antyalgierskie, miały też miejsce działania antypaństwowe - tłumaczył w TV Republika eurodeputowany.

Sprawę korupcji w PE poruszył także Michał Rachoń w swoim programie #Jedziemy. - Osoby zaangażowane w korupcję tworzyły rezolucje, które atakowały Polskę. Wiemy też, że przyjmowały łapówki, jeśli chodzi np. o rezolucję przeciwko Algierii. Jedna poprawka w rezolucji kosztowała 50 tys. euro, było ich 147 - mówił Tarczyński w rozmowie z TVP Info, w przywołanym w programie fragmencie.


Źródło: niezalezna.pl/PAP


Zobacz więcej na temat: Parlament Europejski korupcja

Czołgi dla Ukrainy. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk: tylko presja może zmienić decyzję Niemiec

23.01.2023 10:01
Deklaracja szefowej MSZ Niemiec ws. czołgów Leopard jest ważna i jest czymś nowym - stwierdził w Programie I Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Tylko i wyłącznie presja publiczna, międzynarodowa, media mogą zmienić decyzję rządu Niemiec - dodał.

Wyrzutnie Patriot w drodze z Niemiec do Polski

23.01.2023 12:36
W poniedziałek rano rozpoczął się transport niemieckich baterii Patriot do Polski. Mają one wzmocnić wschodnią flankę NATO przy granicy z Ukrainą. Tymczasem dyskusja wokół dostaw czołgów bojowych Leopard na Ukrainę wciąż trwa. Brak zdecydowania socjaldemokratów w tej sprawie dzieli niemiecką scenę polityczną.

Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried laureatem Medalu Kuriera z Warszawy

23.01.2023 16:00
Dyplomata został wyróżniony za wzmacnianie więzi Stanów Zjednoczonych z Europą, a w szczególności za zasługi w procesie przyłączenia Polski do NATO. Nagrodę przyznano po raz pierwszy.

Francuskie media: Niemcy ugięły się pod presją Polski

23.01.2023 13:23
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock zadeklarowała, że Berlin nie będzie się sprzeciwiał, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Minister mówiła o tym w wywiadzie dla francuskiej stacji LCI. Jak podaje portal TVP, Info dziennikarze tej telewizji komentują, że "Niemcy ugięły się pod presją Polski" i podkreślają "niezwykłą śmiałość polskich władz".