Redakcja Polska

Miedź z Chile dla KGHM. Polski koncern ujawnia jaka była jej produkcja

18.04.2023 15:25
Produkcja miedzi płatnej w kopalni Sierra Gorda w 2022 r. wyniosła 90,8 tys. ton - poinformował KGHM. Dodano, że przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 1 mld 617 mln dol. amerykańskich (dla 100 proc. udziału), czyli 3 mld 974 mln zł odpowiednio do udziału własnościowego KGHM.
Kopalnia miedzi Sierra Gorda w Chile, gdzie 55  udziałów ma KGHM.
Kopalnia miedzi Sierra Gorda w Chile, gdzie 55 % udziałów ma KGHM.KGHM/twitter

"Najważniejsza inwestycja zagraniczna KGHM, chilijska kopalnia Sierra Gorda w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej, systematycznie poprawia wyniki operacyjne oraz finansowe i zasila budżet KGHM" - poinformowała w poniedziałek KGHM Polska Miedź.

Spółka podała, że 2022 roku produkcja tzw. miedzi płatnej  w kopalni Sierra Gorda, gdzie KGHM ma 55 procent udziałów wyniosła 90,8 tys. ton. Przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 1 mld 617 mln dolarów amerykańskich, czyli 3 mld 974 mln zł odpowiednio do udziału własnościowego KGHM Polska Miedź.

Chilijską kopalnię odwiedził wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który "zapoznał się m.in. z wdrożonymi w Sierra Gorda nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi w produkcji".

- Sierra Gorda jest jedyną kopalnią miedzi w Chile, która przekroczyła swoje założenia projektowe dotyczące przerobów. Zwróciło to uwagę naszej konkurencji oraz rządu chilijskiego. (...) Złoża o wysokiej zawartości są bardzo rzadkie i większość firm górniczych musi się przestawić na wydobycie przy niskiej zawartości. My już umiemy to robić i wyprzedzamy konkurencję – powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot.

KGHM wskazała, że zakład wzbogacania rudy miedzi w Sierra Gorda został zaprojektowany do procesowania dziennie 110 tys. ton rudy, a w 2021 r. średnia dziennego procesowania wyniosła 130 tys. ton, czyli - jak podkreślono - 18 proc. więcej, niż przewidywał projekt instalacji.

Do produkcji używane jest tylko OZE

Spółka dodała, że od stycznia tego roku kopalnia Sierra Gorda działa "wyłącznie" na bazie energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE). "Ta zmiana oznacza zatrzymanie emisji miliona ton CO2 do atmosfery rocznie".

Kopalnia Sierra Gorda położona jest w Chile – na pustyni Atacama, w regionie Antofagasta, na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Kopalnia operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi.

Nowy wspólnik KGHM

Nowe złoża Sierra Gorda odkryto w 2006 r., a od września 2011 r. projekt był wspólnym przedsięwzięciem typu joint venture kontrolowanym przez KGHM Polska Miedź S.A. (55 proc.) oraz przez japońskie firmy: Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.).

Od 22 lutego 2022 r. KGHM ma nowego, australijskiego partnera w spółce Sierra Gorda SCM. Po sprzedaży całości udziałów w chilijskiej kopalni przez Sumitomo Metal Mining oraz Sumitomo Corporation, akcje przejęła australijska grupa górnicza South32.


PR24/PAP/sw/dad


Ruszyła budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. "Jest niesłychanie nowoczesna"

18.04.2023 12:21
Minister Mariusz Kamiński poinformował o rozpoczęciu budowy bariery elektronicznej wzdłuż polskiej granicy z Rosją. Potrwa ona do 30 września tego roku i obejmie cały lądowy pas graniczny o długości 199 km.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji. Mularczyk: to odpowiedź na notę dyplomatyczną Niemiec

18.04.2023 14:56
Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką - poinformowała kancelaria premiera.