Redakcja Polska

Ruszyła budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej. "Jest niesłychanie nowoczesna"

18.04.2023 12:21
Minister Mariusz Kamiński poinformował o rozpoczęciu budowy bariery elektronicznej wzdłuż polskiej granicy z Rosją. Potrwa ona do 30 września tego roku i obejmie cały lądowy pas graniczny o długości 199 km.
Elektroniczna zapora na polsko-rosyjskiej granicy powstanie w pasie mierzącym 199 km długości.
Elektroniczna zapora na polsko-rosyjskiej granicy powstanie w pasie mierzącym 199 km długości.Shutterstock/Konstantin Yolshin

Podczas konferencji prasowej na temat polsko-amerykańskich ćwiczeń antyterrorystycznych, minister Mariusz Kamiński zapowiedział, że w dniu 18 kwietnia rusza budowa zapory elektronicznej na polskiej granicy z Rosją. - Właśnie dzisiaj ruszyły już bardzo konkretne prace ziemne dotyczące budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej, czyli na granicy z okręgiem królewieckim - powiedział minister.

Jak zapewnił, zapora na granicy z Rosją będzie "niesłychanie nowoczesna" - taka, jak na granicy z Białorusią. - Będziemy mieli pełen monitoring tego, co się dzieje na granicy z Rosją - dodał Kamiński.

Szef MSWiA zapowiedział, że prace zostaną zakończone na jesieni tego roku. - Nasza granica wschodnia będzie - jestem przekonany - znakomicie przygotowana do wszelkiego typu nielegalnych działań, które wiążą się z sytuacjami kryzysowymi z naszymi wschodnimi sąsiadami. Jestem przekonany, że będzie to najlepiej zabezpieczona granicy Unii Europejskiej - powiedział minister.

Jak długo potrwa budowa?

Budowa zapory elektronicznej na granicy z Rosją ruszyła we wtorek w okolicy Bezled i Sępopolu, pierwsze roboty w pasie drogi granicznej polegają na ustawianiu słupów pod kamery i instalacji kabli - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Prace potrwają do końca września.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o rozpoczęciu budowy zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej.

Rzeczniczka SG podkreśliła, że roboty budowlane rozpoczęły się we wtorek w rejonie Placówek SG w Bezledach i Sępopolu. - Pierwsze roboty w pasie drogi granicznej polegają na posadowieniu słupów kamerowych oraz instalacji kabli zasilających i transmisyjnych - wyjaśniła por. Michalska.

Jak zaznaczyła, budowa bariery elektronicznej potrwa do 30 września tego roku i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską o długości 199 km.

3000 kamer, 700 km kabli

Zapora będzie podzielona na dwanaście funkcjonalnych odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich ok. 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.

Oprócz robót na granicy od końca marca trwają też prace nad Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. W centrum, do którego będą spływały sygnały z zapory, powstanie dwanaście stanowisk operatorskich.

Wykonawcą zapory elektronicznej na granicy z Rosją jest firma Telbud, z którą SG podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. W ramach umowy na wszystkie prace zakontraktowana została kwota ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych odcinkach granicy.

- Realizacja inwestycji zapewni wykrywanie wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów - podkreśliła por. Michalska.

Zapora, jak dodała, zagwarantuje ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy, a także pozwoli m.in. na rozpoznawanie zagrożeń ich sprawców oraz gromadzenie materiału dowodowego.

Zapora elektroniczna na granicy z Rosją powstaje na podstawie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada 2021 roku. Ustawa ta została uchwalona na wniosek MSWiA w związku z presją migracyjną z Białorusi. Na jej podstawie powstała już zapora fizyczna i elektroniczna na granicy polsko-białoruskiej.


PAP/PR24/dad

Katastrofa smoleńska. Podkomisja złożyła zawiadomienie o podejrzeniu przeprowadzenia zamachu

18.04.2023 10:41
Podkomisja smoleńska MON złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa 95 innych osób.

Brytyjskie i niemieckie myśliwce przechwyciły nad Bałtykiem trzy samoloty rosyjskie

18.04.2023 11:57
Stacjonujące w Estonii myśliwce Typhoon sił powietrznych Wielkiej Brytanii i Niemiec przechwyciły i odeskortowały trzy samoloty rosyjskie przelatujące nad Zatoką Fińską i Morzem Bałtyckim - poinformowała estońska telewizja ERR.

Rząd przyjął uchwałę w sprawie reparacji. Mularczyk: to odpowiedź na notę dyplomatyczną Niemiec

18.04.2023 14:56
Rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z napaścią Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszą okupacją niemiecką - poinformowała kancelaria premiera.