Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski: jesteśmy przeciwko dalszym ograniczeniom eksportu ukraińskiego zboża

07.09.2023 07:16
Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie Wołodymyr Zełenski mówił, że na utrudnianiu Ukrainie eksportu płodów rolnych stracą wszyscy.
Audio
  • W. Zełenski: jesteśmy przeciwko dalszym ograniczeniom dot. eksportu ukraińskiego zboża [posłuchaj]
Rzecznik rządu: zabezpieczamy polski rynek w taki sposób, aby sytuacja na Ukrainie nie doprowadziła do destabilizacji w Polsce
Rzecznik rządu: zabezpieczamy polski rynek w taki sposób, aby sytuacja na Ukrainie nie doprowadziła do destabilizacji w PolsceShutterstock/GolubSergei

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował, że jego kraj sprzeciwia się jakimkolwiek dalszym ograniczeniom w eksporcie ukraińskiego zboża. Podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie Wołodymyr Zełenski mówił, że na utrudnianiu Ukrainie eksportu płodów rolnych stracą wszyscy: "Dlaczego w sytuacji, gdy każdej nocy ukraińskie porty płoną po rosyjskich atakach, musimy jeszcze martwić się o naszą logistykę na lądzie, czy nie zostanie zablokowana. Kiedy polityka ignoruje wspólne zobowiązania i wartości w momencie, gdy mamy do czynienia z brutalną rosyjską agresją, każdy przegrywa". 

Ukraina wraz z Mołdawią uzyskały status krajów stowarzyszonych z Inicjatywą Trójmorza. Do uczestnictwa w grupie zaproszono natomiast Grecję.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Trójmorze Ukraina zboże

Import produktów rolnych z Ukrainy. Polska chce przedłużyć embargo

31.08.2023 12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska i inne kraje przyfrontowe będą ubiegać się o przedłużenie do końca roku unijnego zakazu wwozu produktów rolnych z Ukrainy. Obecny zakaz obowiązuje do 15 września, a przez nasz kraj odbywa się jedynie tranzyt. 

Rosjanie ponownie zaatakowali Ukrainę dronami. Ucierpiał port eksportujący zboże

04.09.2023 09:22
W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzelono 23 z 32 dronów Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne. O uszkodzeniach infrastruktury poinformowały władze regionów na południu kraju.

Minister rolnictwa o embargu na ukraińskie zboża

06.09.2023 14:36
Nie będzie importu ukraińskiego zboża do Polski po 15 września - mówił na konferencji prasowej  szef resortu rolnictwa Robert Telus. Polska domaga się przedłużenia unijnego zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Premier Mateusz Morawieckie naradzał się w tej sprawie z ministrami rolnictwa i finansów.