Redakcja Polska

Rosja: producenci dronów wykupują galerie handlowe. Zamieniają je w zakłady produkcji

16.09.2023 16:01
Jak poinformował niezależny portal The Moscow Times, w Udmurcji, republice na Przeduralu wchodzącej w skład Rosji, kolejna galeria handlowa została wykupiona przez producenta samolotów bezzałogowych, który zamierza rozwinąć tam produkcję dronów.
W rosyjskiej  Udmurcji galerie handlowe zamieniane są w zakłady produkcji dronów
W rosyjskiej Udmurcji galerie handlowe zamieniane są w zakłady produkcji dronówAnton Vergun / TASS / Forum

Galeria handlowa o nazwie Stolica w Iżewsku, głównym mieście Udmurcji, została wykupiona przez firmę Aeroscan produkującą drony i jest to trzeci taki przypadek w ciągu roku - podał portal, powołując się na grupę Udmurcja Przeciw Korupcji. Najemcy w galerii otrzymali informację o wypowiedzeniu umów najmu do 15 października br.

Właścicielem firmy Aeroscan jest Nikita Zacharow, syn Aleksandra Zacharowa, współwłaściciela firmy produkującej rosyjskie drony Lancet - podał The Moscow Times. Już w zeszłym roku Nikita Zacharow wykupił w tym samym celu inną galerię handlową w Iżewsku. Wcześniej zaproponował tworzenie linii produkcyjnych do montażu dronów na terenie galerii handlowych, zwłaszcza, gdy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę lokale w nich zaczęły zwalniać firmy zachodnie wycofujące się z Rosji.

Kolejna wykupiona galeria

Trzecim obiektem handlowym w Iżewsku, który zamienia się w zakłady produkcji dronów, jest galeria Nowy Dom, wykupiona przez innego producenta bezzałogowców - firmę IżWS.

Spółka ta, objęta zachodnimi sankcjami, prowadzi teraz nabór inżynierów i innych pracowników na potrzeby nowej fabryki.

Strona internetowa grupy Udmurcja Przeciw Korupcji i jej profile w mediach społecznościowych zostały po inwazji na Ukrainę zablokowane przez władze rosyjskie.

Rosja może wznowić ataki na infrastrukturę krytyczną

Brytyjski wywiad wojskowy informuje, że zimą Rosja może wznowić ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Według Brytyjczyków, reżim gromadzi w tym celu zapasy wystrzeliwanych z powietrza pocisków manewrujących ALCM.

Między październikiem 2022 roku a marcem tego roku Rosja atakowała infrastrukturę energetyczną Ukrainy właśnie przy użyciu pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza przez bombowce strategiczne z głębi terytorium Rosji.


IAR/PAP/dad

Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim. Jest potwierdzenie Białego Domu

16.09.2023 10:07
Biały Dom oficjalnie potwierdził, że prezydent USA Joe Biden spotka się w przyszły czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania dojdzie w Waszyngtonie po wizycie Zełenskiego na dorocznym szczycie ONZ w Nowym Jorku.

Samochody z rosyjskimi rejestracjami nie wjadą do Polski. Zakaz wchodzi w życie od niedzieli

16.09.2023 16:37
- Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Zakaz ten wchodzi w życie dziś o północy - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Ukraina dostała od USA drukarki 3D. Umożliwią tworzenie części zamiennych do broni wprost na polu walki

16.09.2023 14:22
Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych drukarki 3D klasy przemysłowej, które mogą produkować części zamienne do uzbrojenia wprost na polu walki - poinformował Bill LaPlante, podsekretarz w resorcie obrony USA odpowiedzialny za uzbrojenie.