Redakcja Polska

Samochody z rosyjskimi rejestracjami nie wjadą do Polski. Zakaz wchodzi w życie od niedzieli

16.09.2023 16:37
- Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Zakaz ten wchodzi w życie dziś o północy - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.
MSWiA: od jutra zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji
MSWiA: od jutra zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w RosjiGrzegorz Czykwin / Forum

W sobotę na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął szef MSWiA Mariusz Kamiński, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

- W związku z opublikowaniem 8 września wytycznych Komisji Europejskiej dotyczącej zakazu wjazdu na teren UE samochodów zarejestrowanych w Rosji, zakaz ten na granicy Polskiej będzie obowiązywał od jutra i wchodzi w życie dziś o północy - powiedział szef MSWiA.

Zakaz wjazdu

Wyjaśnił, że oznacza to, że żaden samochód osobowy zarejestrowany w Rosji nie będzie mógł wjechać na teren państwa polskiego. - Rosyjskie samochody ciężarowe już wcześniej były objęte tym zakazem. Teraz domykamy tę sprawę. Żaden rosyjski samochód do Polski nie wjedzie - zaznaczył.

- Dotyczy to wszystkich samochodów, zarówno tych, które są wykorzystywane komercyjnie jak i również samochodów prywatnych niezależnie od tego czy właścicielem samochodu jest obywatel Rosji czy też obywatel innego państwa. Zasada jest taka - samochód zarejestrowany w Rosji nie ma prawa wjazdu do Polski" - wyjaśnił.

- To jest kolejny element sankcji nakładanych na Rosję i obywateli tego państwa w związku z brutalną wojną na Ukrainie. W związku z tym, że państwo rosyjskie stanowi dziś zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego - dodał Mariusz Kamiński.


PAP/dad

Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim. Jest potwierdzenie Białego Domu

16.09.2023 10:07
Biały Dom oficjalnie potwierdził, że prezydent USA Joe Biden spotka się w przyszły czwartek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania dojdzie w Waszyngtonie po wizycie Zełenskiego na dorocznym szczycie ONZ w Nowym Jorku.

Polskie embargo na produkty rolne z Ukrainy. Przepisy weszły w życie

16.09.2023 10:40
Z piątku na sobotę weszły w życie bezterminowo przepisy rozporządzenia zakazujące wwozu do Polski niektórych produktów rolnych, w tym pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika, a także śrut z tych zbóż. Rozporządzenie jest odpowiedzią na brak przedłużenia unijnego embarga.

Ukraina dostała od USA drukarki 3D. Umożliwią tworzenie części zamiennych do broni wprost na polu walki

16.09.2023 14:22
Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych drukarki 3D klasy przemysłowej, które mogą produkować części zamienne do uzbrojenia wprost na polu walki - poinformował Bill LaPlante, podsekretarz w resorcie obrony USA odpowiedzialny za uzbrojenie.

Rosja: producenci dronów wykupują galerie handlowe. Zamieniają je w zakłady produkcji

16.09.2023 16:01
Jak poinformował niezależny portal The Moscow Times, w Udmurcji, republice na Przeduralu wchodzącej w skład Rosji, kolejna galeria handlowa została wykupiona przez producenta samolotów bezzałogowych, który zamierza rozwinąć tam produkcję dronów.