Redakcja Polska

PLL LOT w dalszym ciągu będzie obsługiwał połączenia z Wilna do London City

25.09.2023 14:29
Polskie Linie Lotnicze LOT będą w dalszym ciągu realizowały połączenie między Wilnem i portem lotniczym London City - podają Litewskie Porty Lotnicze. Nasz przewoźnik narodowy obsługuje te loty od 2019 roku.
Samolot PLL LOT
Samolot PLL LOTGrand Warszawski/ Shutterstock

Cytowany w komunikacie szef Litewskich Portów Lotniczych Simonas Bartkus powiedział, że od października loty z Wilna do London City mają być kontynuowane w nowym modelu, który ma być opłacalny zarówno dla linii lotniczej, jak i litewskich portów lotniczych. Połączenie od 1 października ma być też realizowane w dogodniejszych godzinach dla osób podróżujących służbowo do stolicy Wielkiej Brytanii. - Dołożymy wszelkich starań, by zapewnić w budżecie państwa niezbędne środki na kontynuację rozwoju lotów w kolejnych latach - oświadczył Bartkus. Chodzi o to, że wcześniej w ramach wyjątku Komisja Europejska zezwoliła na udzielenie pomocy publicznej na obsługę połączenia z Wilna do Londynu, gdyż ma ono szczególne znaczenie w Unii Europejskiej. Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty finansowanie lotów między litewską i brytyjską stolicą w ramach tego modelu nie może być przedłużane.

Port lotniczy London City jest optymalny dla pasażerów, którzy chcą najwygodniej i najszybciej dostać się do stolicy Zjednoczonego Królestwa. W 2018 roku litewskie ministerstwo transportu wskazało połączenie z tym lotniskiem jako kluczowe dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju. Nowa umowa z LOT-em podpisana została po międzynarodowym procesie selekcji na regularnego operatora tych lotów.

PAP/dad

Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA

25.09.2023 11:53
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będą to zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 roku z warszawskiej kolekcji prywatnej.

Eurostat: Polacy wśród najbardziej zapracowanych w Unii Europejskiej

25.09.2023 12:42
Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) wynika, że Polacy znajdują się na drugim miejscu w UE pod względem czasu, jaki w ciągu tygodnia spędzają w pracy. Wyprzedzają nas tylko Grecy.

Caritas Polska: Polacy przekazali 6,5 miliona złotych na pomoc powodzianom w Słowenii

25.09.2023 14:05
Caritas Polska poinformowała, że Polacy przekazali 6,5 miliona złotych na pomoc powodzianom w Słowenii. Środki zostaną rozdysponowane wśród poszkodowanych. Organizacja podsumowała ogólnopolską zbiórkę.