Redakcja Polska

Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA

25.09.2023 11:53
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski z USA - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będą to zaginione w wyniku II wojny światowej dwie XVIII-wieczne akwarele Zygmunta Vogla oraz rysunek autorstwa Melchiora Steidla skradziony w 2005 roku z warszawskiej kolekcji prywatnej.
Jedno z odzyskanych dzieł
Jedno z odzyskanych dziełŹródło: Twitter/@kultura_gov_pl

Uroczysta prezentacja odzyskanych prac odbędzie się 1 października w polskim konsulacie w Nowym Jorku, weźmie w niej udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało, że przed wybuchem II wojny światowej akwarele - "Widok cmentarza przy kościele Panny Marii" oraz "Widok kościoła Karmelitów w Warszawie" wchodziły w skład warszawskiej kolekcji hrabiego Edwarda Raczyńskiego i stanowiły część obszernego zbioru kilkudziesięciu przedstawień stolicy autorstwa Zygmunta Vogla.

W 1939 roku akwarele wraz z innymi dziełami sztuki, w tym obrazami, militariami oraz wyrobami ze szkła i ceramiki zostały zdeponowane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Miało to uchronić je przed nadciągającą grabieżą. Tak się jednak nie stało i los obu zabytków przez kilkadziesiąt lat pozostawał nieznany.

W latach 2000 akwarele Zygmunta Vogla trafiły do prywatnej kolekcji na terenie Stanów Zjednoczonych. Nabywca - kolekcjoner i miłośnik polskich dzieł sztuki - kupił prace Zygmunta Vogla na wiedeńskim rynku dzieł sztuki. Jego celem było przekazanie ich do Polski, tak aby mogły uzupełnić ocalałą część historycznej kolekcji hrabiego Edwarda Raczyńskiego.

Dzieła zwrócono we wrześniu

Dzieła zostały zwrócone w połowie września bieżącego roku na mocy porozumienia pomiędzy dotychczasowym posiadaczem a MKiDN. Obrazy w najbliższym czasie ponownie trafią do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawę powrotu akwarel zaangażowana była również nowojorska Fundacja Kościuszkowska.

Z kolei rysunek Melchiora Steidla "Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny z 1704 roku" został skradziony w 2005 roku z warszawskiej kolekcji prywatnej. Rejestracja utraconego dzieła sztuki w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, pozwoliła na jego odnalezienie na terenie USA.

O tym fakcie pracownicy resortu kultury poinformowali partnerów z FBI. Zaangażowane w sprawę krajowe organy ścigania ustaliły, że niedługo po kradzieży rysunek prawdopodobnie został wywieziony na terytorium Niemiec. Następnie trafił na międzynarodowy rynek dzieł sztuki i został zakupiony do zbiorów National Gallery of Art w Waszyngtonie.
Dokumentacja dostarczona przez MKiDN przyczyniła się do podjęcia przez National Gallery of Art decyzji o zwrocie dzieła. Już niebawem rysunek powróci do Polski i zostanie przekazany właścicielce.

Polskie straty wojenne - grafika "Dama z wachlarzem" i litografia "Królewska Huta" - odzyskane

20.09.2023 15:28
Odzyskaliśmy straty wojenne: grafikę "Dama z wachlarzem" oraz litografię "Królewska Huta" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania do macierzystych zbiorów odzyskanych strat wojennych, która odbyła się w siedzibie resortu kultury.

V Kongres Archiwów Społecznych. Przed nami ogólnopolskie święto pasjonatów historii

22.09.2023 13:53
Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać opowieści osób, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy V Kongresu Archiwów Społecznych - ogólnopolskiego święta pasjonatek i pasjonatów oddolnego dokumentowania historii, organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.

Polskie pieśni rozbrzmiały w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio

23.09.2023 14:56
"Prząśniczka" Stanisława Moniuszki, piosenka "W zielonym gaju" oraz skomponowana z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości "Missa pro Patria" Łukasza Farcinkiewicza zabrzmiały podczas koncertu muzyki polskiej w sali koncertowej Tamashin Risuru w Tokio. Dziewczęcemu Chórowi Katedralnemu Puellae Orantes z Tarnowa towarzyszyła tokijska orkiestra Fiharmonia Tama pod batutą Chikary Imamury.

"Bądźmy ambasadorami Polski na Wyspach". Polonijny Kongres "Polska - Wielki Projekt"

25.09.2023 10:00
W Londynie odbył się Polonijny Kongres „Polska - Wielki Projekt”, zorganizowany w centrum konferencyjnym „The View”, prestiżowego Królewskiego Kolegium Chirurgów. Całodzienny kongres, zorganizowany został przez Fundację "Polska Wielki Projekt" i portal British Poles.