Redakcja Polska

KE wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec 7 krajów, w tym Polski

19.06.2024 15:16
Komisja Europejska wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec 7 krajów, w tym Polski. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu 3 procent PKB. Dziś Komisja robi pierwszy krok, w ciągu kilkunastu dni formalnie zatwierdzi swoją decyzję, a w połowie miesiąca zatwierdzą ją ministrowie unijnych krajów. Oprócz Polski procedurą zostaną objęte także Belgia, Francja, Malta, Słowacja, Włochy i Węgry.
Komisja Europejska zapowiada procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Komisja Europejska zapowiada procedurę nadmiernego deficytu wobec PolskiAlexandros Michailidis/Shutterstock

Dziś Komisja opublikowała raporty dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach. Z jej danych wynika, że w tym roku deficyt w Polsce przekroczy 5 procent.

Procedura nadmiernego deficytu oznacza ścisły monitoring przez Brukselę sytuacji i wydatków. W piątek Komisja wyśle rekomendacje do Warszawy i na ich podstawie polski rząd będzie musiał przygotować działania, które doprowadzą do poprawy sytuacji finansów publicznych. Polska we wcześniejszych rozmowach z Komisją argumentowała, że wydatki na obronność doprowadziły do wzrostu deficytu, i że powinny one być traktowane ulgowo zgodnie z nowymi zasadami. Unijni eksperci ocenili jednak, że nakłady na obronność do tej pory stanowiły nieznaczną część deficytu, i że w przypadku Polski będą one uwzględnione dopiero w kolejnych latach. Ulegną bowiem podwojeniu w perspektywie czteroletniej i w 2028 roku wyniosą 4,1 procent PKB.

Procedura nadmiernego deficytu zwykle trwa latami, a jej finałem teoretycznie mogą być sankcje, które dla krajów spoza strefy euro oznaczają zawieszenie wypłaty unijnych funduszy, jeśli zignorują zalecenia Komisji. Polska już raz była objęta taką procedurą. Komisja rozpoczęła ją w 2009 roku i zakończyła po 6 latach.


IAR/dad

Raport NATO: 23 kraje przeznaczają na obronę co najmniej 2% PKB. Liderem – Polska

18.06.2024 13:00
23 kraje NATO przeznaczają na obronę wymagane co najmniej 2 procent swojego PKB. To rekordowa liczba. Polska pozostaje liderem rankingu już drugi rok z rzędu z wydatkami na poziomie 4,12 procent PKB. Tak wynika z raportu opublikowanego przez kwaterę główną Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Putin witany w Korei niczym pierwszy sekretarz ZSRR. Usłyszał słowa poparcia dla inwazji na Ukrainę

19.06.2024 13:09
Korea Północna popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Takie zapewnienie usłyszał Władimir Putin od północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator przebywa w Korei Północnej, gdzie podpisał pakt o „partnerstwie strategicznym” Moskwy z Pjongjangiem.

Szymon Hołownia z wizytą w Kijowie. "Polska nie godzi się, by reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha"

19.06.2024 14:14
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia jest z wizytą na Ukrainie. - Polska nie godzi się, by opresyjny reżim rosyjski mordował ukraińskiego ducha – oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia, przemawiając w środę w Kijowie z trybuny Rady Najwyższej Ukrainy.