Redakcja Polska

Program Poland Business Harbour rozszerzony

13.07.2021 13:16
Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami od dziś będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan) oraz Rosji.
Audio
  • Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/puhhha

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że głównymi celami rozszerzenia programu jest wsparcie polskiej gospodarki i większa integracja z państwami wschodnimi. Dodał, że specjalistów z branży IT charakteryzuje duża mobilność. - Zdajemy sobie sprawę, że tacy ludzie mogą dziś pracować w Polsce, a za chwilę mogą wrócić do siebie z jakimś bagażem, doświadczeniem i kontaktami. Wierzymy, że ten bagaż dobrych doświadczeń wyniesionych z Polski i te kontakty zaprocentują zarówno dla gospodarek tamtych krajów, jak i dla naszej - mówił Marcin Przydacz. - W żaden sposób nie chodzi nam o to aby uszczuplać potencjał intelektualny tych państw, wręcz przeciwnie w duchu dobrej współpracy chcemy wykorzystać go jak najlepiej - wskazał podsekretarz stanu w polskim MSZ.

Pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska wyjaśniła, że cudzoziemcy będą mogli skorzystać z identycznych narzędzi jakie do tej pory w ramach programu rząd oferował obywatelom Białorusi. To między innymi ułatwienia w przyznaniu wiz dla pracownika i jego rodziny. - Jeżeli specjalista IT znajdzie firmę, która zamieściła ogłoszenie na naszej stronie internetowej i nawiąże z nią kontakt, będzie zainteresowanie ze strony firmy, żeby przyjąć taką osobę do pracy to wtedy może zostać wydana wiza Poland Business Harbour - tłumaczyła Orłowska.

Kolejną opcją jest zgłoszenie się do programu Poland Prize organizowanego przez PARP, która może pomóc cudzoziemcom założyć start-up w naszym kraju. Trzecia możliwość to nawiązanie kontaktu z Polską Agencją Inwestycji i Handlu w celu opracowania planu przeniesienia zagranicznej firmy do Polski. Poza tym program zakłada też chociażby naukę języka polskiego.

Pierwotnie Poland Business Harbour powstał we wrześniu 2020 roku w odpowiedzi na działania białoruskiego reżimu wobec swoich obywateli. Wartość całego projektu na dzisiaj to ponad 123 miliony euro, a liczba wydanych dotychczas wiz przekroczyła 13 tysięcy. Założono też 20 start-upów, które wcześniej wyłoniono ze 150 zgłoszonych projektów. W programie uczestniczy 200 firm partnerskich. Rząd nie wyklucza jego dalszego rozszerzenia.


IAR/dad

Francja oferuje Polsce strategiczne partnerstwo w UE. Koncern energetyczny EDF otwiera biuro w Warszawie

13.07.2021 07:44
Francuska oferta dla Polski w obszarze energetyki jądrowej będzie miała wymiar strategiczny; oba kraje wspólnie mogą skutecznie zabiegać o właściwe miejsce atomu w europejskiej transformacji - przekonują przedstawiciele francuskich władz.

Marcin Przydacz o doniesieniach ws. nowego ambasadora USA: nikt niczego nie wstrzymuje

13.07.2021 11:18
Nikt niczego nie wstrzymuje; procedura udzielania agrément rozpoczęła się niedawno i trwa; wszystko dzieje się zgodnie z zasadami i zwyczajowymi terminami; to puste szukanie newsa - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz komentując doniesienia ws Marka Brzezinskiego.

Kanclerz Angela Merkel potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę

13.07.2021 15:00
Kanclerz Angela Merkel obiecała Ukrainie wsparcie w sporze o gazociąg Nord Stream 2. Podczas spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę – informuje telewizja ARD.