Redakcja Polska

PGZ z kontraktem na wyposażenie elementów systemów wyrzutni HIMARS i Chunmoo

09.11.2022 16:29
Elementy wyposażenia systemów wyrzutni artylerii rakietowej ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej będą produkowane w Polsce. Zapewnia to umowa podpisana o poranku między Polską Grupą Zbrojeniową i Agencją Uzbrojenia.
Audio
  • Polska Grupa Zbrojeniowa z kontraktem na wyposażenie elementów systemów wyrzutni artylerii rakietowej. Materiał Michała Fedusio
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować systemu wyrzutni HIMARS oraz Chunmoo
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować systemu wyrzutni HIMARS oraz ChunmooMike Mareen/Shutterstock

- Pierwsze elementy systemu produkowane w naszym kraju będą dostępne w kolejnym roku. Będą wspierać pracę amerykańskich HIMARSów oraz południowokoreańskich K239 Chunmoo - przypominał wiceszef rządu, minister obrony Mariusz Błaszczak. - Elementy, takie, jak podwozie Jelcza, na którym osadzone zostaną wyrzutnie, wozy rozpoznawcze, wozy amunicyjne, wozy ewakuacji technicznej czy wozy dowodzenia. Także środki łączności oraz bezzałogowe systemy powietrzne. Te wszystkie elementy tworzą jednolitą konstrukcję w postaci artyleryjskich systemów wyrzutni, które bardzo dobrze sprawdzają się na wojnie w Ukrainie - przypominał minister.

- Polski przemysł zbrojeniowy będzie uczestniczyć w produkcji elementów wyposażenia, a w dalszej kolejności także bardziej zaawansowanych technologii samych wyrzutni rakietowych - przypominał prezes PGZ Sebastian Chwałek. - Będziemy mogli uczestniczyć w jednym z najważniejszych elementów doposażania polskiej armii. W uzupełnianiu potrzeb w zakresie wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet w oparciu o efektory związanie z koreańskim producentem i oczywiście amerykańskie rozwiązania. To oczywiście pomoże PGZ rozwinąć swój potencjał - szczególnie w drugiej fazie realizacji kontraktu - dodał.

W październiku została podpisana umowa na zakup 288 wyrzutni dalekiego zasięgu produkcji południowokoreańskiej, Chunmoo. Z kolei w maju złożono zapytanie ofertowe na zakup 500 amerykańskich wyrzutni HIMARS.

Pierwsze elementy wspierające prace tych wyrzutni, które będą produkowane w ramach PGZ, będą dostępne na potrzeby polskiej armii w przyszłym roku.

IAR/dad

Ambasador Ukrainy w Berlinie liczy na szybką dostawę czołgów. "Tę wojnę trzeba wygrać"

09.11.2022 13:42
Nowy ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew liczy na szybką dostawę bojowych wozów piechoty i czołgów na Ukrainę. "Jestem pełen nadziei, że tak się stanie, ponieważ tę wojnę trzeba wygrać" – powiedział w telewizji RTL.

Polska Fundacja Narodowa wsparła promocję i dystrybucję filmu o kardynale Wyszyńskim w USA

09.11.2022 13:56
Polska Fundacja Narodowa wsparła amerykańską promocję i dystrybucję w USA filmu "Prorok" o kardynale Stefanie Wyszyńskim - powiedział Temistokles Brodowski z Fundacji. Polska premiera filmu odbyła się w poniedziałek - przypomniał.