Redakcja Polska

Na polskim rynku pracy zatrudnionych jest legalnie blisko milion 100 tys. pracowników z zagranicy

25.04.2023 11:58
W Polsce pracuje legalnie ponad milion 100 tysięcy cudzoziemców, którzy są zarejestrowani i płacą składki na ubezpieczenia społeczne. Najwięcej, bo 750 tysięcy to obywatele ukraińscy. 
Spora część Ukraińców zarabia ok. 20 proc. więcej niż wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie i przekładając to na pensje miesięczną brutto to jest ok. 4,5 tys. zł.
Spora część Ukraińców zarabia ok. 20 proc. więcej niż wynosi aktualnie minimalne wynagrodzenie i przekładając to na pensje miesięczną brutto to jest ok. 4,5 tys. zł.Dusan Petkovic/Shutterstock

To mniej więcej tyle ile przed covidem i przed wojną w Ukrainie - powiedział podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. - Ten stan utrzymuje się dosyć stabilnie - dodał.

Stanisław Szwed podkreślił, że sytuacja na polskim rynku pracy i perspektywy są dobre.

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4 procent. Jutro dane na ten temat opublikuje Główny Urząd Statystyczny.

IAR/dad

Polski MSZ dziękuje Francuzom, Hiszpanom i Niemcom za pomoc w ewakuacji Polaków z Sudanu

24.04.2023 17:20
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża wdzięczność innym krajom w pomocy w bezpiecznym wywiezieniu naszych obywateli z ogarniętego wojną domową Sudanu.

Prezentacja sprzętu i uzbrojenia z całego świata. Ruszają targi bezpieczeństwa publicznego Polsecure

25.04.2023 09:47
W Kielcach zaczynają się targi Polsecure - jedna z największych wystaw poświęconych bezpieczeństwu i uzbrojeniu służb mundurowych. W tym roku odbędą się one pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy wsparciu Komendy Głównej Policji.

Prezydent Andrzej Duda w Mongolii: sektor wydobywczy priorytetowy w relacjach gospodarczych

25.04.2023 10:40
Polska i Mongolia mogą bliżej współpracować w ramach sektora wydobywczego. Jak powiedział przebywający z wizytą w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda, ten obszar ma dla obu państw priorytetowy charakter.