Redakcja Polska

Bruksela: na wniosek Polski dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE

27.09.2023 11:50
Późnym popołudniem na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów w Brukseli omówiony będzie problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy. O dyskusję na ten temat wnioskowała Polska.
Polski rząd stawia ultimatum Komisji Europejskiej ws. embarga na ukraińskie zboże.
Polski rząd stawia ultimatum Komisji Europejskiej ws. embarga na ukraińskie zboże.Shutterstock/symbiot, Fotokostiz/Shutterstock

15 września Komisja Europejska zniosła unijny zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Bruksela zobowiązała natomiast Kijów do przedstawienia mechanizmu ograniczenia napływu ziarna do Unii, by nie doprowadzić do destabilizacji sytuacji w pięciu przyfrontowych państwach.

Polska, Słowacja i Węgry wprowadziły natomiast własne zakazy, a Ukraina złożyła skargę na nie do Światowej Organizacji Handlu. Komisja Europejska rozmawia teraz z Ukrainą na temat systemu zezwoleń na eksport, by nie zakłócić sytuacji na rynkach w pięciu krajach, Polska chce przenieść tę dyskusję na unijne forum. - Chcemy, żeby ten proces był przejrzysty i zakładał udział wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Dodał, że dzisiejsza dyskusja ma dotyczyć także wyzwań wspólnej polityki rolnej.

Po złożeniu przez Kijów skargi w WTO Warszawa chce rozmów na temat nadmiernego importu tylko w gronie 27-mki, dziś na szczeblu ambasadorów, a później także na szczeblu ministerialnym i odmawia dyskusji w ramach tak zwanej platformy zbożowej z udziałem Komisji, pięciu przyfrontowych krajów oraz Ukrainy. - Ze względu na bezpieczeństwo procesowe- wyjaśnił ambasador Polski przy Unii.

Bruksela jutro organizuje konsultacje w tym formacie. Polska uważa, że warunkiem udziału w rozmowach jest wycofanie skargi przez Ukrainę.

Część unijnych dyplomatów uważa, że jeśli wkrótce rozpocznie się postępowanie przed WTO w tej sprawie, to zamknięte zostanie okno możliwości rozwiązania problemu na drodze dialogu. W sporze z Ukrainą w Światowej Organizacji Handlu Polskę, Słowację i Węgry będzie reprezentować Komisja Europejska, a w delegacji będą także eksperci z tych trzech krajów.

Minister rolnictwa Robert Telus apeluje do Ukrainy o wycofanie skargi na Polskę do WTO

27.09.2023 10:21
- Nasze stanowisko jest twarde, na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaapelował do Ukrainy, by wycofała skargę na Polskę do WTO. Zaznaczył też, że jest zadowolony ze spotkania ze stroną ukraińską.

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy rozmawiali o imporcie produktów rolnych. Kiedy porozumienie?

27.09.2023 13:37
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział, że polski rząd rozważy propozycję Ukrainy, by kontrole zboża odbywały się nie na granicy polsko-ukraińskiej, a w portach niemieckich. Szef resortu rolnictwa rozmawiał dziś ze swoim odpowiednikiem Mykołą Solskim.

Europoseł PiS ostrzega przed Grupą Wagnera na Białorusi. "Nie można lekceważyć zagrożenia"

27.09.2023 13:09
Nie można lekceważyć zagrożenia ze strony grupy Wagnera na Białorusi - podkreśla europoseł Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem. Dodaje, że wraz ze współpracownikami alarmowała od dawna o tym kręgi w Brukseli.