Redakcja Polska

Europoseł PiS ostrzega przed Grupą Wagnera na Białorusi. "Nie można lekceważyć zagrożenia"

27.09.2023 13:09
Nie można lekceważyć zagrożenia ze strony grupy Wagnera na Białorusi - podkreśla europoseł Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem. Dodaje, że wraz ze współpracownikami alarmowała od dawna o tym kręgi w Brukseli.
Audio
  • Trwa europejska debata poświęcona wzmożonym falom migrantów. Działalność Grupy Wagnera wskazywana jest jako jeden związanych z nimi czynników. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Grupa Wagnera na Białorusi
Grupa Wagnera na BiałorusiArnold O. A. Pinto/Shutterstock

Deputowana Anna Fotyga przypomniała zbrodnie dokonywane przez rosyjskich najemników na wschodniej Ukrainie, jeszcze przed pełnoskalową napaścią Rosji, a także na innych kontynentach, w tym na przykład w Afryce.

- To była działalność przestępcza służąca destabilizacji - powiedziała europoseł. Zwróciła uwagę, że na Białorusi były już wcześniej incydenty z udziałem grupy Wagnera i że to właśnie dzięki związkom z najemnikami reżim Łukaszenki ściągał migrantów, by wykorzystywać ich w wojnie hybrydowej. Była minister spraw zagranicznych powiedziała, że to zagrożenie nie minęło.

Grupa Wagnera na Białorusi

- Grupy Wagnera, o niezupełnie określonym statusie, nieokreślonych zadaniach, ciągle są, pomimo braku dowódców, czy to Prigożina, czy Utkina, jednak ciągle funkcjonują. Nie wiemy, czy ich liczba będzie zwiększona, czy też będą przesuwani do innych zadań i reformowani. Tego typu niejasna struktura i niejasne przyporządkowanie sprzyja ich roli w wojnie hybrydowej, bo może ułatwiać dezinformację - powiedziała Anna Fotyga.

Była szefowa polskiego MSZ-tu zorganizowała dziś konferencję dotyczącą zagrożeń ze strony grupy Wagnera z udziałem międzynarodowych ekspertów.

Posłuchaj
00:36 12573525_1.mp3 Anna Fotyga ostrzega przed zagrożeniem ze strony grupy Wagnera na Białorusi - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

IAR/dad

Serwis X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji. Jest raport Komisji Europejskiej

26.09.2023 15:15
Portal X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. Tak uważa Komisja Europejska, która opublikowała raport na temat walki z fake newsami w sieci.

Bruksela: na wniosek Polski dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE

27.09.2023 11:50
Późnym popołudniem na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów w Brukseli omówiony będzie problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy. O dyskusję na ten temat wnioskowała Polska.

Ponad połowa białoruskich sędziów bierze udział w represjach politycznych

27.09.2023 13:18
Ponad połowa z blisko 1200 białoruskich sędziów bierze udział w represjach politycznych - poinformowało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".