W magazynie "Widziane z Polski " podsumujemy 10 letnią prezydenturę Andrzeja Dudy i sprawdzimy jakie są oczekiwania Polaków i rządu wobec Karola Nawrockiego. W środę został zaprzysiężony na prezydenta Polski. "Financial Times" komentując zaprzysiężenie Karola Nawrockiego prognozuje polityczny pat. Dziennik pisze o pierwszym przemówieniu prezydenta w Sejmie i perspektywie sporów z rządem. "Długotrwały instytucjonalny impas w jednej z największych unijnych gospodarek" - to według "Financial Times" prawdopodobny scenariusz. "Dzisiaj Polska nie jest na drodze praworządności" - te słowa prezydenta akcentuje dziennik. "Financial Times" pisze, że Polskę czekać teraz może "niewygodne współrządzenie" polityków o odmiennych poglądach. Chodzić ma między innymi o kwestię integracji europejskiej. Tu gazeta wybija deklarację Karola Nawrockiego, że będzie głosem tych, którzy chcą suwerennej Polski.
Centrowy dziennik finansowy podkreśla, że za rządów Donalda Tuska Unia Europejska odblokowała fundusze zamrożone wcześniej podczas sporu o praworządność. "Financial Times" przewiduje, że prezydent Karol Nawrocki okaże się "bardziej wojowniczy" od swego poprzednika, Andrzeja Dudy.
Następnie porozmawiamy o relacjach polsko-ukraińskich. Szefowie dyplomacji oby krajów spotkali się w prywatnej rezydencji Rodosława Sikorksiego w Chobielinie. Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłej współpracy politycznej. Andrij Sybiha mówił także o potencjalnym kredycie obronnym od Polski w wysokości 120 mln euro, który mógłby zostać przeznaczony na zakup polskiego sprzętu wojskowego. „Dzięki temu kredytowi jesteśmy gotowi nabyć w Polsce wyroby jej przemysłu obronnego. Polska ma dobre tradycje w produkcji dla przemysłu obronnego i jesteśmy gotowi rozważyć możliwość ich zakupu. Ukraina jest tym zainteresowana i potwierdziłem to ponownie w rozmowie z panem (ministrem spraw zagranicznych Radosławem) Sikorskim” – poinformował ukraiński minister.
Gość programu Rafał Kościański z IPN opowie także o rozpoczęciu prac ekshumacyjnych polskich żołnierzy na terenie dawnego cmentarza na Zboiskach we Lwowie. Celem polsko-ukraińskiej ekspedycji jest pochówek szczątków żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w 1939 r. podczas obrony Lwowa przed wojskami niemieckimi. Byli przedstawicielami różnych narodowości. To kolejne prace ekshumacyjne prowadzone na terenie Ukrainy. W kwietniu na terenie dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim polsko-ukraiński zespół ekspertów wydobył szczątki ofiar rzezi wołyńskiej.
We wrześniu 1939 roku w rejonie Zboisk oddziały polskiej armii dowodzone przez pułkownika Stanisława Maczka odpierały ataki Wermachtu. Bitwa toczona od 15 do 17 września nazywana jest przez historyków ostatnim tryumfem 10 Brygady Kawalerii w trakcie kampanii wrześniowej. W walkach poległo około 300 żołnierzy Wojska Polskiego, różnej narodowości. Mimo sukcesu bój nie był kontynuowany. Oddziały Maczka wycofały się w kierunku Stanisławowa - obecnie Iwano-Frankiwska. Rozkaz padł po tym, gdy Armia Czerwona 17 września napadła na Polskę. Polscy historycy zwracają uwagę, że ekshumacje w Zboiskach są ważnym krokiem do upamiętnienia polskich żołnierzy poległych w kampanii wrześniowej oraz godnego ich pochówku. W komunikacie ukraińskiego ministerstwa kultury podkreślono, że chodzi też o wspólne zrozumienie wydarzeń historycznych.
Następnie porozmawiamy o kampanii "Utracona codzienność". W Polsce mieszka coraz więcej Białorusinów, którzy uciekli przed represjami, ale wciąż żyją w zawieszeniu - bez dokumentów, bez pewności jutra. O tym, jak wygląda ich codzienność i dlaczego nie wolno zapominać o więźniach politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki, mówi w rozmowie z Edwardem Żołudem Joanna Rostkowska z Amnesty International Polska.
Przenieśmy się także do Wielkiej Brytanii, gdzie młodzi Polacy osiągają spektakularne sukcesu sportowe. Polscy nastolatkowie mają szansę na wyjazd na mistrzostwa Europy i Świata w Ju-Jitsu.12 złotych, 16 srebrnych i 10 brązowych medali na brytyjskich i międzynarodowych prestiżowych zawodach. Dotychczasowe sukcesu sportowe młodych polonusów
Zajrzymy także do Muzeów Kapitolińskich w Rzymie, gdzie trwa wystawa "Polska królowa na Kapitolu: Maria Kazimiera i rodzina królewska Sobieskich w Rzymie". Patronat nad wystawą sprawuje Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
A na koniec przedstawimy szczegóły kolejnej edycji Nagroda im. Kazimierza Malewicza, która wraca po pięcioletniej przerwie. To jedno z ważniejszych wyróżnień dla ukraińskich artystek i artystów
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Katarzyna Semaan.