Polskie Radio
Section05
europejski bank centralny

Pieniądze na odbudowę Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów. Jest decyzja unijnych ambasadorów

Jest zielone światło ambasadorów unijnych krajów na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy, ale na pieniądze Kijów będzie musiał poczekać. Jak informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do przekazania władzom w Kijowie zysków od zablokowanych aktywów Banku Centralnego Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2024 sankcje GOSPODARKA Ukraina europejski bank centralny G7 Rosja

Szefowa EBC zapowiada obronę prezesa NBP. Twarde stanowisko. "Będzie chroniony w przypadku bezprawnego zawieszenia"

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zapowiada, że będzie bronić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, jeśli ten zostanie przedterminowo odwołany z funkcji. Druga kadencja prezesa polskiego banku centralnego wygasa w 2028 roku, jednak sejmowa większość sugeruje możliwość postawienia go przed Trybunałem Stanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA europejski bank centralny NBP Adam Glapiński GOSPODARKA stopy procentowe bank centralny

Polska wydaje najwięcej w regionie na innowacyjną gospodarkę. Tak uważa dyrektor EBI

Polska pod względem wielkości środków na innowacje plasuje się najwyżej spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rosną także nakłady na inwestycje w przedsiębiorstwach w regionie – powiedział dyrektor biura Grupy EBI w Polsce Grzegorz Rabsztyn na XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Karpacz europejski bank centralny Unia Europejska inwestycje cyfryzacja biznesu innowacyjność innowacyjna gospodarka

ANALIZA Wojna zachwiała trzema filarami niemieckiej gospodarki. "Niemcy muszą eksperymentować"

Wojna na Ukrainie zachwiała trzema zewnętrznymi filarami dobrobytu Niemiec. Skończył się tani rosyjski gaz, Chiny stały się znacznie trudniejszym rynkiem dla niemieckiego eksportu, a kraj nie może polegać tylko na gwarancjach bezpieczeństwa oferowanych przez USA. Te trzy filary niemieckiego sukcesu gospodarczego w ostatnich dziesięcioleciach upadły w tym samym czasie. Jaka jest przyszłość niemieckiej gospodarki?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy pkb wzrost gospodarczy Unia Europejska europejski bank centralny Europa

Wzrost cen hamuje w UE. Niższe oczekiwania inflacyjne w strefie euro

Tempo wzrostu cen hamuje w krajach Unii Europejskiej. Inflacja HICP obniżyła się z 10,6 proc. w październiku do 5,5 proc. w czerwcu. W warunkach niskiego bezrobocia oraz rozpowszechnionej presji płacowej osiągnięcie celu inflacyjnego wciąż jest niepewne. Żądania płacowe nasilają się w całej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska dług publiczny euro europejski bank centralny inflacja

TYLKO U NAS Szczyt UE w Brukseli. Krystalizują się plany wykorzystania rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy

Krystalizują się plany wykorzystania rosyjskich aktywów, zablokowanych w ramach unijnych sankcji, do odbudowy Ukrainy. Ta sprawa była jednym z tematów szczytu europejskich przywódców w Brukseli. Skłaniają się oni ku opodatkowaniu zysków z zablokowanych aktywów Banku Centralnego Rosji. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska europejski bank centralny

ANALIZA Unia walutowa pod presją. Jakie mogłyby być skutki rozpadu strefy euro?

Unia Europejska doświadczyła wielu wyzwań. Deutsche Bank, Credit Suisse i praktycznie wszystkie większe włoskie instytucje finansowe miały poważne problemy z bankowością. Grecja doświadczyła kryzysu zadłużenia i w efekcie ucierpiała gospodarczo. Czym skutkowałby ewentualny rozpad strefy euro?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze ŚWIAT europejski bank centralny inflacja wzrost gospodarczy

Europejski Bank Inwestycyjny chce wspomóc polskie firmy. Wiemy, o jaką sumę chodzi

Nowy program InvestEU przyciągnie finansowanie publiczne i prywatne, mające na celu zmobilizowanie co najmniej 372 mld euro dodatkowych inwestycji do 2027 r. - poinformował w poniedziałek  Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Program ma wesprzeć m.in. zieloną i cyfrową transformację, w czym pomoże BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA msp pomoc UE fundusze unijne inwestycji infrastrukturalne UE ekologia samorząd BGK europejski bank centralny Unia Europejska