X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wilno: uszkodzone zostały groby polskich żołnierzy na Nowej Rossie

09.10.2019 11:54
Groby polskich żołnierzy w Wilnie zostały uszkodzone przez samochód, który wjechał na teren cmentarza na Nowej Rossie. Nagrobki w tym roku zostały odnowione przez Fundację "Wolność i Demokracja".
Audio
  • Wilno: uszkodzone zostały groby polskich żołnierzy na Nowej Rossie. O szczegółach - Kamil Zalewski
Zniszczone pomniki żołnierzy polskich na Cmentarzu na Rossie w Wilnie, w które nad ranem wjechał samochód. Auto marki Opel wjechało na cmentarz, niszcząc płot i uderzając w 4 świeżo odnowione pomniki żołnierzy polskich pochowanych na wileńskiej Rossie.
Zniszczone pomniki żołnierzy polskich na Cmentarzu na Rossie w Wilnie, w które nad ranem wjechał samochód. Auto marki Opel wjechało na cmentarz, niszcząc płot i uderzając w 4 świeżo odnowione pomniki żołnierzy polskich pochowanych na wileńskiej Rossie.Fot.: PAP/Valdemar Doveiko

Pojazd wcześnie rano zdemolował fragment ogrodzenia na cmentarzu i wjechał na teren kwatery wojskowej, znajdującej się tuż przy samej drodze. Służby ustalają okoliczności wypadku.

Wiadomo, że uszkodzeniu uległy trzy nagrobki w kwaterze wojskowej. Spoczywają tam polscy i litewscy żołnierze, którzy w latach 1919-1920 polegli w walkach o Wilno. Są tam również groby żołnierzy z Samoobrony Wileńskiej, którzy zginęli w walkach z Niemcami i bolszewikami ponad sto lat temu.

O wypadku poinformowani zostali przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski oraz odpowiednie instytucje litewskie.

Pół roku temu Fundacja "Wolność i Demokracja" zakończyła rewitalizację kwatery wojskowej w tym miejscu. Polegała ona na wymianie starych nagrobków na nowe. Odrestaurowana została także znajdująca się w tym miejscu kolumna. Znajduje się na niej napis "Wilno swoim wybawcom", a przed wojną zwieńczona była orłem.

Rewitalizacja została sfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundusz Promocji Kultury.

Cmentarz na Nowej Rossie jest częścią większego kompleksu, na który składa się również, położona po drugiej stronie ulicy, Stara Rossa oraz mauzoleum marszałka Piłsudskiego, w którym spoczywa jego serce oraz szczątki matki.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Wilno

Nowa powieść o bracie Józefa Piłsudskiego „Akan. Opowieść o Bronisławie Piłsudskim”

08.10.2019 17:35
Bronisław Piłsudski, starszy brat Józefa, to zesłaniec i jednocześnie wybitny etnograf, badający niezwykły świat Ajnów

Ambasador do Polaków w Wlk. Brytanii: zachowacie swoje prawa bo brexicie

09.10.2019 10:08
Polacy zarejestrowani w Wielkiej Brytanii po brexicie będą mieli te same prawa pobytu i pracy - tak deklaruje brytyjski ambasador w Warszawie Jonathan Knott