X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ambasador USA o relacjach polsko-amerykańskich: bliższe niż kiedykolwiek

19.04.2020 09:08
- Relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek, razem jesteśmy silniejsi. Dziękujemy Polsce za gotowość do wysłania misji medycznej do Chicago - oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po sobotniej rozmowie telefonicznej prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.
Georgette Mosbacher
Georgette MosbacherPolskie Radio

Prezydent Andrzej Duda odbył w sobotę półgodzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej w związku z epidemią koronawirusa.

"Relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek, razem jesteśmy silniejsi. Dziękujemy Polsce za gotowość do wysłania misji medycznej do Chicago - wymiana doświadczeń między naszymi lekarzami pomoże obydwu krajom w walce z COVID-19" - napisała ambasador Mosbacher na swoim profilu na Twitterze.

Do swojego wpisu Mosbacher dołączyła wpis z profilu Kancelarii Prezydenta na TT, z informacją, że prezydent Andrzej Duda odbył w sobotę półgodzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej w związku z epidemią koronawirusa.

Rozmowa z inicjatywy Donalda Trumpa

Wcześniej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował w nagraniu przesłanym przez Kancelarię Prezydenta, że rozmowa prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych odbyła się z inicjatywy amerykańskiego przywódcy.

Relacjonując tę rozmowę Szczerski poinformował, że dotyczyła trzech zagadnień: współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowania NATO w walce z koronawirusem oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii koronawirusa.

Dwustronna współpraca

Jeśli chodzi o współpracę dwustronną, mówił Szczerski, poruszono trzy tematy. Pierwszym z nich jest współpraca instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. - Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej na współpracę z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę - podkreślił minister.

- Po drugie, kwestia nowoczesnych, szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. Tu jest otwartość strony amerykańskiej na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów - przekazał Szczerski.

Polska misja medyczna

Trzecia kwestia odnosząca się do współpracy dwustronnej - poinformował Szczerski - dotyczy wysłania polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Jak mówił, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

- Prezydenci podkreślili, że dzisiaj potrzeba silnej i jasnej roli NATO w tej sytuacji. Trzeba przedyskutować możliwości większego zaangażowania sił NATO, jeśli chodzi o możliwości wojskowe i medycyny, ale także innych zasobów, które są do dyspozycji NATO, żeby w sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką, także w wymiarze bezpieczeństwa - mówił szef gabinetu prezydenta. - Tutaj jest gotowość do rozmów na temat tego, jak można zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii - dodał.

Jeśli chodzi o trzeci temat rozmowy, czyli współpracę gospodarczą, Szczerski poinformował, że Duda i Trump rozmawiali nt. tego, "w jaki sposób we współpracy ekonomicznej, w dwustronnych kontaktach biznesowych, inwestycyjnych, handlowych wspomóc obie gospodarki w szybkim powrocie na ścieżkę rozwoju po tym, jak zakończy się najgorszy okres pandemii".

Minister podkreślił, że była to "dobra rozmowa obu przywódców". - Bardzo konkretna, z konkretną mapą drogową współpracy na najbliższy czas dotyczącą trzech dużych zagadnień. Jest szansa na to, że ta dramatyczna sytuacja, jaka ma dzisiaj miejsce na świecie jeszcze bardziej pogłębi relacje polsko-amerykańskie - dodał Szczerski.

IAR/PAP/PR24/dad

We Lwowie powstanie Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II

18.04.2020 16:15
We Lwowie powstanie Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II. Będą tam organizowane spotkania religijne i wydarzenia edukacyjne. Archidiecezja Lwowska zabiegała o stworzenie ośrodka od 2012 roku. 

Andrzej Duda wspomina Lecha Kaczyńskiego: pokazywał nam, że polityka jest służbą

18.04.2020 17:44
Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że prezydent Lech Kaczyński pokazywał, że polityka jest służbą. Dziś mija 10 lat od pochowania pary prezydenckiej na Wawelu.

Rozmowa prezydentów Polski i USA. "Wyślemy misję medyczną do Chicago"

19.04.2020 08:20
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Donaldem Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej - przekazał w sobotę wieczorem szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.