X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W ambasadzie RP w Wilnie zagłosowało już kilkaset osób

12.07.2020 16:44
W II turze wyborów prezydenckich w Ambasadzie RP w Wilnie do godz. 15 czasu lokalnego (14 czasu polskiego) w głosowaniu udział wzięło ok. 370 osób. Głosują ci, którzy się zarejestrowali oraz osoby z zaświadczeniami. 24 wyborców zagłosowało korespondencyjnie.
Audio
  • Obywatele polscy, którzy mieszkają na Litwie oraz polscy turyści biorą udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Przed gmachem polskiej ambasady na Litwie rozmawiał z nimi nasz korespondent Kamil Zalewski
Głosowanie w lokalu wyborczym w siedzibie Ambasady RP w Wilnie.
Głosowanie w lokalu wyborczym w siedzibie Ambasady RP w Wilnie.PAP/Valdemar Doveiko

- Wybory przebiegają spokojnie, cieszą się dużym zainteresowaniem i zakończą się o godz. 21 - poinformował Marian Sokalski, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 81 w Wilnie.

Przewodniczący odnotowuje, że "w porównaniu z I turą wyborczą, tym razem prawie dwukrotnie więcej osób (443) zgłosiło udział w wyborach i znacznie więcej jest głosujących z zaświadczeniami", czyli tych, którzy na Litwie przebywają turystycznie. Przed dwoma tygodniami takich osób było 33, teraz jest około 130.

"Każdy świadomy Polak troszczy się o los swojej ojczyzny"

- To świadczy o tym, że sezon turystyczny już się rozpoczął, ale też o tym, że każdy świadomy Polak troszczy się o los swojej ojczyzny - powiedział Sokalski. - To są wyjątkowo ważne wybory - powiedziała Danuta w Olsztyna.

- Każde wybory to dla mnie wielkie święto. Cieszę się że w Wilnie możemy głosować bezpośrednio - powiedział Dawid ze Śląska. Zapowiedział, że będzie "śledził wyniki głosowania i oglądał programy publicystyczne do późnej nocy".

- Jestem współodpowiedzialny za mój kraj, a wybory są jedną z tych okazji, aby to okazać - mówi Kamil, który na Litwie mieszka od 12 lat. Podkreśla, że "ci którzy nie głosują, nie mają prawa później krytykować wszelkich zmian czy pomysłów polityków".

Litwa nie uznaje podwójnego obywatelstwa

W Wilnie w polskich wyborach uczestniczą obywatele RP, którzy na stałe mieszkają w tym kraju, przebywają tu czasowo, na przykład w związku z pracą czy posługą duchową, i turyści będący na Litwie w dniu wyborów. Litewscy Polacy, ponad 160 tys. osób, nie mają prawa udziału w polskich wyborach, gdyż nie są obywatelami RP. Litwa nie uznaje podwójnego obywatelstwa.

W I turze wyborów prezydenckich w Wilnie głos oddało 231 osób, w tym 16 - drogą korespondencyjną.

Lokal wyborczy w siedzibie Ambasady RP w Wilnie jest jedynym na Litwie, w którym odbywają się polskie wybory.


PAP/IAR/dad

Stany Zjednoczone: zakończyło się głosowanie w wyborach Prezydenta RP

12.07.2020 08:51
W dziewięciu komisjach wyborczych trwa liczenie głosów, które Polacy mieszkający w USA oddawali korespondencyjnie.

Szef PKW apeluje do wyborców o zachowanie wymogów sanitarnych

12.07.2020 10:59
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak zaapelował podczas konferencji prasowej do wyborców o zachowanie wymogów sanitarnych podczas głosowania w niedzielę w II turze wyborów prezydenckich. - Czyli kwestia maseczek, odkażania rąk, bezpiecznej odległości - mówił.

Akcja społeczna Polaków w Wielkiej Brytanii. Sami dowożą pakiety wyborcze

12.07.2020 11:39
Polacy na Wyspach jeszcze dziś mają szansę na oddanie głosu w wyborach prezydenckich. Wprawdzie wybory w Zjednoczonym Królestwie są tylko korespondencyjne i wysłana dziś paczka nie miałaby szans dotrzeć na czas, ale trwa akcja społeczna jednej z firm kurierskich. Natomiast we Francji swoje głosy można oddać osobiście.