Redakcja Polska

Białoruś chce, by Polska wydała założycieli kanałów NEXTA i NEXTA Live

17.11.2020 08:41
Białoruś zwraca się do Polski o ekstradycję Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza, założycieli kanałów w serwisie Telegram NEXTA i NEXTA Live - informuje białoruskie MSZ. Notę w tej sprawie przekazano w poniedziałek charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Marcinowi Wojciechowskiemu.
Audio
  • Białoruś zaapelowała do Polski o wydanie w krótkim czasie dwóch znanych blogerów Ściapana Puciły i Ramana Pratasiewicza. Władze w Mińsku chcą ich sądzić za stworzenie w internecie bardzo popularnych kanałów społecznościowych, z których korzystają zwolennicy opozycji. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Protestujący w Mińsku
Protestujący w MińskuPAP/EPA/STR

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie białoruskiego resortu spraw zagranicznych, polskiej stronie przekazano notę z kopią wniosków o wydanie Puciły i Pratasiewicza w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Wnioski pod adresem ministerstwa sprawiedliwości i generalnej prokuratury Polski skierowała generalna prokuratura Białorusi.

"Białoruska strona wyraziła zaniepokojenie z powodu kontynuowanej działalności przestępczej S. Puciły i R. Pratasiewicza poprzez utworzone przez nich ekstremistyczne kanały w Telegramie „NEXTA” i „NEXTA Live”" - napisano w komunikacie.

Wezwano polską stronę do pilnego wydania mężczyzn, "z uwzględnieniem szczególnego społecznego niebezpieczeństwa (wynikającego z) ich działalności przestępczej".

W październiku kanał Nexta-Live w Telegramie i jego logotyp zostały uznane przez sąd w Mińsku za materiały ekstremistyczne, zawierające informacje z oznakami ekstremistycznej działalności. Sąd dopatrzył się w działalności kanału oznak "organizacji i publicznych wezwań do przeprowadzenia masowych zamieszek".

Na kanałach publikowane są informacje dotyczące m.in. trwających na Białorusi protestów. 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś

Wspominamy Marka Olczaka, polonijnego nauczyciela z Kazachstanu

16.11.2020 13:04
Z Kazachstanu nadeszły do nas smutne wieści – nie żyje Marek Olczak, wieloletni nauczyciel języka polskiego na Wschodzie.

Irlandzkie lotniska wprowadzają testy na koronawirusa

16.11.2020 14:00
Lotniska Cork i Shannon już wprowadziły testy na koronawirusa, a na lotnisku w Dublinie taki punkt zostanie otwarty w przyszłym tygodniu.

BBC: przybywa fake newsów dot. szczepień przeciwko COVID-19

16.11.2020 15:17
Optymistyczne zapowiedzi wprowadzenia do użycia pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19 sprawiły, że coraz częściej w internecie pojawiają się absurdalne wręcz fake newsy, zniechęcające do ich stosowania - ostrzega BBC.