Redakcja Polska

Paszport covidowy. Jak działa, komu przysługuje i jak go zdobyć?

20.06.2021 16:44
Paszport covidowy można pobrać już od 1 czerwca. Choć oficjalnie zacznie obowiązywać 1 lipca, Polska już go wydaje i honoruje. Kto może go otrzymać? Jak wygląda? Jakie są korzyści z posiadania paszportu?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/DimaBerlin

Zagraniczny wyjazd podczas pandemii koronawirusa jest bardziej skomplikowany niż zazwyczaj. Sporym ułatwieniem mają być jednak unijne certyfikaty covidowe, które od 1 lipca będą honorowane na terenie Unii Europejskiej. Certyfikaty potwierdzą fakt zaszczepienia przeciwko koronawirusowi, przechorowania COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR.

Certyfikat covidowy dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Ma różną ważność w zależności od opcji, z której korzystamy. Dla zaszczepionych dostępny jest po 14 dniach po przyjęciu pełnej dawki, ozdrowieńcy mogą korzystać z niego do 180 dni po uzyskaniu pozytywnego testu PCR, zaś negatywny wynik testu ważny jest przez 48 godzin.

Komu przysługuje?

Unijny certyfikat covidowy (tzw. paszport covidowy) to elektroniczny dowód na to, że dana osoba nie stanowi ryzyka jako źródło zakażenia koronawirusem. Wydawanie tych certyfikatów ma ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa.

Certyfikat może otrzymać osoba, która:

  • przebyła COVID-19 i posiada status ozdrowieńca
  • zaszczepiła się jedną ze szczepionek na COVID-19 dopuszczoną w Unii Europejskiej – certyfikat potwierdzający zaszczepienie
  • ma negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (nie dotyczy to testów antygenowych)

Jaką może mieć formę?

Paszport ma dwie wersje: wersję elektroniczną dostępną z poziomu internetowego oraz wersję tradycyjną w formie PDF, którą można wydrukować i zawiera wszystkie te same informacje, które są zawarte w kodzie QR.

Skąd i w jaki sposób go pobrać?

Certyfikat można pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jeśli ktoś nie korzysta z konta pacjenta może w punkcie szczepień czy w placówce medycznej poprosić o taki wydruk. Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl będzie mógł wydać taki dokument w formie wydruku.

W tej chwili korzystanie z certyfikatu elektronicznie jest możliwe na koncie IKP z komputera, natomiast do 25 czerwca 2021 roku planowane jest umożliwienie prezentowania certyfikatu w aplikacji mobilnej Moje IKP. W tym samym terminie paszporty covidowe mają być dostępne także w aplikacji mObywatel. W okolicach 10 czerwca ma być także powszechnie dostępna aplikacja na Androida. 

Do kiedy jest ważny?

Paszporty obowiązują rok, ich data ważności (status zielony) obowiązuje od 14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki lub 14 dni po przyjęciu jednej dawki w przypadku szczepionek jednodawkowych. W przypadku certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu dokument jest ważny przez 48 godzin od wykonania testu. Unijny certyfikat covidowy dla ozdrowieńców ważny jest od okresu wykonania badania przez 180 dni.

Co umożliwia?

Najważniejszą korzyścią jest to, że przekraczając granicę Unii Europejskiej nie musimy wykonywać testu i podlegać kwarantannie. Na konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i pełnomocnika rządu ds. szczepień na COVID-19 Michała Dworczyka podkreślono, że na razie nie jest planowane wprowadzenie zakazu wyjazdu naszych obywateli do jakichś krajów ani zamykanie naszej granicy.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia/PR24/ho

Commodore Amiga - jeden z ulubionych retro-komputerów Polaków

20.06.2021 16:00
Crowdfundingowa akcja zbiórki na polskie wydanie książki "Historia Amigi pixel po pixelu" uzyskała wsparcie potrzebne do zrealizowania celu w ciągu pierwszego weekendu po jej ogłoszeniu.

Jubileusz 50-lecia Szkoły Polskiej w Pradze

20.06.2021 10:00
Szkoła Polska w Pradze świętuje 50-lecie swojego istnienia. Jubileusz połączono z uroczystym zakończeniem roku szkolnego, które odbyło się w ogrodach polskiej ambasady w stolicy Czech.

Węgry: polonijna organizacja odznaczona przez Viktora Orbana

20.06.2021 13:15
Polonijna organizacja Polonia Nova znalazła się wśród kilkunastu osób i organizacji, odznaczonych w sobotę nagrodą premiera Węgier Viktora Orbana za działalność na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.