X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Marcin Przydacz: relacje polsko-rosyjskie są trudne i przepełnione szeregiem złych emocji

19.07.2021 11:43
Relacje polsko-rosyjskie są trudne, przepojone szeregiem złych emocji, ale wynikających przede wszystkim z działań Rosji, z agresywnej polityki na wschodzie Europy - uważa wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak dodał, należy inaczej patrzeć na władzę na Kremlu, a inaczej na rosyjskie społeczeństwo.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczPAP/Marcin Obara

Marcin Przydacz pytany był w poniedziałek w telewizji wPolsce.pl o swój niedawny wywiad dla rosyjskiej "Niezawisimej Gaziety"; wiceminister spraw zagranicznych mówił w nim m.in. o tym, że w polsko-rosyjskich stosunkach oprócz kwestii bezpieczeństwa są dwa trudne tematy - reinterpretacja historii przez rosyjskie władze i wydanie szczątków samolotu Tu-154M. Według tej rosyjskiej gazety Przydacz ocenił, że polityczny dialog Rosji z Polską i wielu innymi zachodnimi państwami jest w patowej sytuacji, a odpowiedzialność za to ponosi Moskwa. - Patrząc na Rosję, powinniśmy - i ja staram się to tak realizować - inaczej spoglądać na władzę na Kremlu, a inaczej też traktować społeczeństwo rosyjskie. To społeczeństwo, które jeszcze kilka miesięcy temu, zimą, pamiętamy przecież, wyszło na ulice w proteście przeciwko kierunkom polityki wewnętrznej i zagranicznej Federacji Rosyjskiej - powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Podkreślił, że uznał, iż jest szansa, by "móc skomunikować się ze zwykłymi Rosjanami, pokazać im, jak wygląda polskie stanowisko, polska wrażliwość, także w kontekście historycznym". - Jak wiemy, poddawani jesteśmy dezinformacji, także społeczeństwo rosyjskie jest dezinformowane, jakoby w Polsce niszczono groby rosyjskich żołnierzy czy radzieckich żołnierzy walczących tu z III Rzeszą. Uznałem, że jest w naszym interesie, by przekazać, jaka jest rzeczywista prawda - powiedział Marcin Przydacz.

Natomiast zapytany o kwestie relacji z Rosją oczywistym jest, że kwestia polityki bezpieczeństwa jest największym dla nas wyzwaniem. Ale w tych takich bilateralnych relacjach to jest próba reinterpretacji czy powrotu, jak my to nazywamy, do stalinowskiej interpretacji historii przez Federację Rosyjską i to jest kwestia zwrotu wraku Tupolewa. Rosja nie wykonuje tu swoich obowiązków, nie odpowiada na apele społeczności międzynarodowej, po prostu nie przestrzega w tym zakresie także i zasad cywilizowanego świata - kontynuował.

Próba restartu

Na pytanie, czy jego wywiad był próbą "odnowienia" czy "restartu" relacji także z rosyjskim rządem, odparł, że "na tym etapie słowo „odnowienie”, „restart” to są absolutnie niemożliwe do wypowiedzenia tak naprawdę słowa, jeśli chodzi o relacje polsko-rosyjskie". - Te relacje są trudne, przepojone też szeregiem złych emocji, ale wynikających przede wszystkim z działań Federacji Rosyjskiej, z agresywnej polityki na wschodzie Europy, z agresywnej polityki także i w naszym regionie - uzasadniał Przydacz. Wskazywał, że "przecież my nie możemy zamykać oczu na to, że otruwani są przeciwnicy polityczni Władimira Putina, przecież nie możemy nie reagować na to, że świat zachodni poddawany jest cyberatakom".

Jak mówił, "niestety społeczeństwo rosyjskie nie zawsze o tym jest poinformowane, więc trzeba i należy korzystać z tych kanałów komunikacji, by tez pokazywać Rosjanom, jak wygląda rzeczywistość".

- Ten dialog bilateralny z Federacją Rosyjską jest bardzo trudny, odbywa się póki co na poziomie takim niższym. Nie ma tu absolutnie atmosfery do politycznego dialogu, Rosja jest dla nas ogromnym wyzwaniem w zakresie polityki bezpieczeństwa i staramy się przede wszystkim wpływać na nią poprzez także instrumenty które posiadamy - czyli poprzez na przykład Unię Europejską tak, by ten dialog między UE a Rosją odbywał się także z uwzględnieniem percepcji i interesów państwa polskiego - podkreślił.


PAP/dad

Polski naukowiec na kluczowym stanowisku w UE: współdecyduje o miliardach euro dla regionów

19.07.2021 09:12
Dr Wiktor Szydarowski, nauczyciel akademicki z Gdańska i ekspert rozwoju regionalnego Europy Bałtyckiej, jest od 2020 r. dyrektorem ogólnoeuropejskiego programu badawczego ESPON, od którego prac zależy wysokość unijnych wydatków na rozwój poszczególnych regionów kontynentu, m.in. w ramach programu odbudowy po pandemii COVID-19 czy Europejskiego Zielonego Ładu.

"Polacy i Włosi stali wtedy po stronie dobra". Uroczystości w 77. rocznicę wyzwolenia Ankony

18.07.2021 16:53
Ankona we Włoszech świętuje 77. rocznicę wyzwolenia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Miejscem ceremonii była historyczna brama - Porta Santo Stefano, którą polscy żołnierze przekroczyli w dniu 18 lipca 1944 roku. 

Wiceszef MSZ dla "Rzeczpospolitej": Niemcy lekceważą nasze oczekiwania

19.07.2021 09:33
Liczymy na zdecydowaną postawę wobec Rosji przyszłego kanclerza – mówi w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.