Redakcja Polska

Premier Saksonii wzywa UE do równowagi w dialogu z Polską. Szymon Szynkowski vel Sęk: cieszy głos rozsądku

27.07.2021 13:09
Cieszy głos rozsądku wzywający do zachowania partnerskiej równowagi w dialogu między Polską a instytucjami UE wyrażony przez premiera Saksonii - napisał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Premier Saksonii Michael Kretschmer podkreślił potrzebę znalezienia właściwej miary w stosunkach UE z Polską i Węgrami.
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ Foto: Polskie Radio dla Zagranicy

"Cieszy głos rozsądku wzywający do zachowania partnerskiej równowagi w dialogu między Polską a instytucjami UE wyrażony wczoraj ze strony Premiera Saksonii Michaela Kretschmera" - napisał we wtorek wiceszef MSZ na Twitterze.

Szynkowski vel Sęk ocenił wypowiedź premiera Saksonii Michaela Kretschmera, którą zacytował - za niemiecką agencją DPA - portal dw.com należący do niemieckiej stacji Deutsche Welle. Kretschmer, w rozmowie z agencją DPA opublikowaną w poniedziałek, podkreślił, że "znalezienie właściwej miary" w utrzymujących się sporach między UE a Polską i Węgrami o praworządność jest jak "balansowanie na linie". Przestrzegł jednocześnie przed próbami zwiększania nacisku na oba te kraje.

"Musimy trzymać się jasnych zasad"

"Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania" - mówi agencji dpa, komentując napięcia pomiędzy UE a Polską i Węgrami.

Po opublikowaniu sprawozdania z audytu przeprowadzonego przez Komisję Europejską Polskę i Węgry czeka postępowanie w sprawie funduszy UE.

"Myślę, że znalezienie właściwej równowagi w obecnych konfliktach jest jak balansowanie na linie" - powiedział w tym kontekście Kretschmer agencji dpa.

"Oczywiście, ludzie w Polsce i na Węgrzech, którzy chcą liberalnego państwa konstytucyjnego, potrzebują szerokiego wsparcia" - mówi premier Saksonii.

Jego zdaniem jednak "słuszne jest również, abyśmy pozostali obiektywni w procesie dialogu na temat stanu praworządności w UE. Unia Europejska jest wspólnotą wartości oraz stowarzyszeniem suwerennych państw i narodów. Tylko obywatele poszczególnych państw członkowskich mogą znaleźć odpowiedź na wiele pytań", podkreśla Kretschmer.

Zdaniem premiera Saksonii zaostrzony język z wzajemnymi oskarżeniami w ostatecznym rozrachunku doprowadziłby do zaostrzenia konfliktu: "Musimy trzymać się jasnych zasad. Tam, gdzie naruszane jest prawo europejskie, istnieją procedury. Poza tym powinniśmy powstrzymać się od prób wychowywania".


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy Węgry Unia Europejska

Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej

27.07.2021 09:52
Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej; deklarują, że 88 proc. pracowników wróci do pracy stacjonarnej, a 9 proc. otrzyma propozycję pracy w modelu hybrydowym - wynika z raportu ManpowerGroup. Firmy tłumaczą to obawami o samopoczucie pracowników i jakość współpracy.

Wiceszef MSZ: będziemy dalej naciskać, żeby naszych rodaków uwięzionych na Białorusi uwolnić

27.07.2021 10:02
Będziemy dalej naciskać na władze w Mińsku, żeby naszych rodaków uwięzionych na Białorusi uwolnić - zapewnił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. W jego ocenie sankcje ekonomiczne, nałożone przez UE na Białoruś po aresztowaniach, zaczynają być odczuwalne wśród białoruskiego establishmentu.

"Berlin może wywiesić białą flagę". Donald Trump dosadnie o porozumieniu ws. Nord Stream 2

27.07.2021 10:50
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas wiecu w Phoenix przypomniał kanclerz Niemiec Angeli Merkel, że ostrzegał ją przed zagrożeniem płynącym ze strony Nord Stream 2. Trump podkreślał, że niemiecka kanclerz wspierając realizację kontrowersyjnego projektu "zrobiła to dla Niemiec”. Jego zdaniem jest to jednak duży błąd ze strony RFN i Berlin może "wywiesić białą flagę", bo 60-70% surowców energetycznych otrzymywał będzie z Rosji.